Sprawdź ile powietrza mieszczą Twoje płuca. Bezpłatna spirometria w Nowym Sączu i Limanowej!

Sprawdź ile powietrza mieszczą Twoje płuca. Bezpłatna spirometria w Nowym Sączu i Limanowej!

Spirometria
Dziś (wtorek, 31 sierpnia) w Nowym Sączu zatrzymał się Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Każdy ma szansę wykonać bezpłatne badania spirometryczne i dowiedzieć się czy jego płuca pracują tak, jak powinny pracować. Spirometria to badanie bezbolesne, trwające około 10-15 minut. Jego istotą jest pomiar pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego.

Jest szczególnie ważna w przypadku osób, które mają za sobą infekcję wywołaną przez koronawirus lub zdiagnozowano u  nich inne choroby układu oddechowego – na przykład astmę. Zbadać powinni się także nałogowi palacze papierosów. Dzięki niej można zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP) zanim schorzenie doprowadzi do poważnych komplikacji.

– Szacuje się, że w Polsce na POChP cierpi ok. 2 mln osób. Chorzy kaszlą, odczuwają duszność nawet przy najmniejszym wysiłku i przewlekle wykrztuszanie plwociny. Często nie wiedzą, że rozwija się u nich groźna choroba, która powolnie niszczy ich układ oddechowy, m.in. zmniejszając objętość płuc. Najbardziej narażeni na POChP są nałogowi i bierni palacze, pracownicy przedsiębiorstw z wysokim stężeniem pyłów oraz mieszkańcy regionów występowania smogu. Podstawą w diagnozowaniu POChP jest badanie spirometryczne – wyjaśnia dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii i członek Rady Programowej projektu „Weź głęboki oddech”.

Nowy Sącz to jeden z 36 przystanków Spirobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, którego podróż po Polsce odbywa się pod hasłem „Weź głęboki oddech”.

Spirobus będzie stacjonował w Nowym Sączu przy ul. Korzeniowskiego 9,  do godz. 16.  1 września, ruszy do Limanowej.

Lista ze wszystkimi lokalizacjami badań znajduje się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia („Aktualności” na www.fundacjaneuca.pl).

fot. Fundacja Neuca

Pojemność życiowa płuc to największa objętość powietrza, którą każdy z nas może wydmuchać z płuc, biorąc maksymalny wdech. Oddychając spokojnie, nabieramy tak zwaną objętość oddechową. Kiedy zrobimy głębszy wdech, uzyskujemy zapasową objętość wdechową. Dodatkowo także możemy w trakcie spokojnego oddychania pogłębić wydech, który określany jest mianem zapasowej objętości wydechowej.

Suma tych składników składa się na wartość VC – Vital Capacity, a więc pojemność życiową płuc. Normy VC są zależneod płci, wieku, budowy ciała i siły mięśni oddechowych. U zdrowego mężczyzny VC wynosi od 2,0- 6,7 litra, z kolei u zdrowej kobiety od 1,2 do 4,6 litra. 

Czytaj też:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama