W Święto Niepodległości światło dzienne ujrzały opowieści wielkich bohaterów

W Święto Niepodległości światło dzienne ujrzały opowieści wielkich bohaterów

Choć główne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Korzenna miały miejsce już 30 września, to i 11 listopada nie zabrakło wspólnego świętowania. Niedzielna uroczystość odbyła się w Wojnarowej i połączona została z promocją wyjątkowej książki pt. ,,Wielcy bohaterowie w małej gminie”, w której znalazły się wojenne wspomnienia najstarszych mieszkańców Korzennej.

Obchody Narodowego Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta, odprawiona w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy walczyli o jej niepodległość.

Następnie uczestnicy udali się za pocztami sztandarowymi na udekorowaną salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej. Trzeba przyznać, że spore pomieszczenie pękało w szwach. W pierwszej kolejności swoje umiejętności zaprezentowała orkiestra smyczkowa ze Szkoły Muzycznej w Korzennej pod dyrekcją Anny Cisoń. Młodzi adepci sztuki muzycznej wykonali wiązankę pieśni patriotycznych.

Następnie, po przywitaniu przybyłych gości i przemówieniu wójta gminy, przyszedł czas na Apel Poległych. Ze sceny wspominano osoby związane z gminą Korzenna, które zaangażowane były w walkę o niepodległość naszego kraju i które często za wolną Ojczyznę płaciły własnym życiem. W trakcie trwania uroczystości w miejsca pamięci na terenie gminy rozwieziono kwiaty i znicze. Poniżej zamieszczamy fragment uroczystego Apelu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojnarowej zabrali wszystkich uczestników obchodów w podróż ze stacji ,,Niewola”, aż do ,,Niepodległości”. Przypomnieli najważniejsze dla naszej Ojczyzny wydarzenia, ale i przedstawili przemiany polityczne i społeczne jakie zachodziły w Polsce z upływem lat.

Po części artystycznej przyszedł czas na zaprezentowanie okolicznościowej publikacji pt. ,,Wielcy bohaterowie w małej gminie”. W wyjątkowej książce znalazło się szesnaście reportaży, zawierających wspomnienia wojenne najstarszych mieszkańców gminy Korzenna, a także rys historyczny regionu przygotowany przez Sławomira Wróblewkiego. Na niedzielnej uroczystości pojawili się sami bohaterowie opowieści, udowadniając, że historia jest obok nas, wręcz na wyciągnięcie ręki.

,,Na przesłuchanie wzięli 16-letniego Józefa. Zaprowadzili na boisko i na początku grzecznie, dwóch wojskowych pytało, czy szwagier ma broń i na jakim terenie działa. Chłopca próbowali przekupić pieniędzmi i cukierkami. – Nie powiedziałem ani słowa, więc jak się nie dało po dobroci, to zaczęli mnie bić kijami po plecach. Najpierw lekko i stopniowo coraz mocniej – opowiada łamiącym się głosem pan Józef. – Już bardzo zdenerwowani zagrozili mi, że mam trzy minuty do namysłu i jeśli nie zacznę mówić, to mnie zabiją. Jeden z nich wyjął pistolet, a ja powiedziałem tylko, że chcę się pomodlić – po tych słowach 85-latek zaczyna płakać. Nie może powstrzymać łez, ale widzę, że nie chce na tym skończyć swojej opowieści. Zapada dłuższa cisza, ale mój rozmówca przerywa ją, nagle mówiąc – Tego właśnie nie mogę przeżyć. Wtedy się przeżegnałem, zacząłem mówić pacierz i w tym momencie jeden z ubowców uderzył mnie drążkiem w buzię.” 

Zebrani na sali gimnastycznej szkoły w Wojnarowej z ogromnym skupieniem i powagą przysłuchiwali się odczytywanemu przez autorkę, Jadwigę Jelińską-Porębę, fragmentowi książki. Osoby, których dotyczyły zapisane dla potomnych słowa, siedziały przecież wśród uczestników gminnych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Można było poznać nazwiska, zobaczyć twarze ludzi, którzy tak wiele przeżyli i z takimi szczegółami opowiadają o wydarzeniach, które być może nam wydają się zamierzchłą historią.

Więcej na temat niezwykłej książki przeczytasz na łamach Nasza Niepodległa dts24.pl niebawem.

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama