Halifax leciał z pomocą, gdy dosięgnęły go pociski wroga. W Korzennej pamiętają…

Halifax leciał z pomocą, gdy dosięgnęły go pociski wroga. W Korzennej pamiętają…

W  gminie Korzenna odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego poległym w 1944 roku członkom załogi brytyjskiego samolotu Halifax. Pamiątkowy obelisk stanął nieopodal Dworu w Lipnicy Wielkiej, który jest po renowacji i również wczoraj został oficjalnie oddany do użytku. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji, a gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga.

Uroczystość, która wpisała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęła się polową mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia pomnika, a wyjątkowy moment uświetniła obecność Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. W wydarzeniu uczestniczyli także członkowie rodzin brytyjskich lotników.

Na pamiątkowej tablicy zamieszczonej na obelisku przeczytać można:

Pamięci załogi brytyjskiego samolotu Halifax JP 162, FS-S ze 148. Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF zestrzelonego na pograniczu Niecwi i Wojnarowej w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. podczas lotu z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej w ramach akcji Burza.

Poniżej wymieniono nazwiska poległych oraz tych, którzy przeżyli pamiętną noc i otrzymali pomoc okolicznych mieszkańców.

Ponad głowami zgromadzonych przeleciał samolot. W wymownym geście zrzucono z niego wiązankę kwiatów, którą następnie złożono pod pomnikiem.

Specjalnie na niedzielną uroczystość uczniowie szkoły w Lipnicy Wielkiej, Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej oraz Zespół Regionalny „Lipniczanie” i „Mali Lipniczanie” przygotowali widowisko sceniczne pt. ,,Witaj jutrzenko swobody”.

Na wszystkich obecnych w Lipnicy Wielkiej poza występami artystycznymi czekało też wiele innych atrakcji, jak na przykład wystawa poświęcona załodze brytyjskiego samolotu, pokazy lotnicze, czy prezentacja sprzętu wojskowego. Pojawiły się także grupy rekonstrukcyjne, stoiska regionalne oraz dmuchańce dla dzieci.

Wieczorem tłumy bawiły się podczas koncertu Kapeli Góralskiej Ciupaga, a następnie podczas zabawy tanecznej.

Dwór w Lipnicy Wielkiej powstał na początku XX wieku. Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, obiekt po metamorfozie ma stać się „Dworem Muzycznym”, czyli siedzibą dla lokalnych zespołów Lipniczanie i Mali Lipniczanie oraz zapleczem wszechstronnej działalności ośrodka kultury. Renowacja została już zakończona i budynek, który jeszcze do niedawna był ruderą, lśni teraz nowością.

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama