W sądeckim ratuszu zgrzyta... Poszło o Zbigniewa Konieczka

W  najbliższy wtorek sądeccy radni mają podjąć decyzję dotyczącą prezydenckiego wniosku o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Zbigniewowi Konieczkowi, prezesowi zarządu spółki Newag. Pomysł uhonorowania Konieczka poróżnił prezydenta Ryszarda Nowaka i jego zastępcę - Jerzego Gwiżdża.

Nowak uzasadniając wniosek przywołał historię sprzed kilkunastu lat, kiedy Konieczek obejmował rządy w ówczesnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, znajdujących się wówczas w dramatycznej sytuacji zdominowanej przez strajki i widmo bankructwa."Potrzeba było nie lada odwagi i determinacji, by (...) pójść pod prąd wydarzeń, spychających sądeckie ZNTK w otchłań niebytu. (...) Gdyby (...) brakło odwagi Zbigniewa Konieczka i jego współpracowników, niemal w centrum Nowego Sącza pozostałby kilkusethektarowy poprzemysłowy, księżycowy krajobraz, a na korytarzach urzędów pracy przybyłoby kilka tysięcy bezrobotnych.  Zamiast takiego scenariusza w Nowym Sączu znajduje się jeden z ultranowoczesnych zakładów, którego drzwi otwarte są dla młodych, ambitnych i dobrze wykształconych sądeczan" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

GoldenEgo

Jerzy Gwiżdż skomentował pomysł swojego mocodawcy w następujący sposób:

"Odpowiadając na pytania odnoszące się do wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa Nowego Sącza p. Zbigniewowi Konieczkowi, wyrażając własną opinię stwierdzam, że w okresie kampanii wyborczej tego rodzaju wnioski nie powinny być rozpatrywane przez ustępującą Radę Miasta, dla choćby uniknięcia dwuznacznych skojarzeń podnoszonych w wielu pytaniach. Wnioskiem tym jestem zaskoczony, nie był ze mną konsultowany i nie znajduje mojego obywatelskiego poparcia".

Zbigniew Konieczek obojętnym nie pozostał. Oto jego komentarz do wpisu zamieszczonego na facebookowej tablicy Gwiżdża:

"Pan Jerzy Gwiżdż publicznie kwestionuje mój udział w uratowaniu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przed likwidacją w czasie największego kryzysu przedsiębiorstwa w 2001 r. Nikomu nie odmawiam posiadania własnego zdania na temat wniosku prezydenta o nadanie mi tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza, nie mogę się jednak zgodzić, by publicznie czyniła to osoba zaangażowana wówczas w pozyskanie ZNTK przez kapitał spekulacyjny. Gdyby tamte zamiary powiodły się, 30 hektarów pozostałe po największym zakładzie pracy Sądecczyzny byłyby tylko pustym placem do rozparcelowania. Bulwersujące jest szczególnie to, iż wypowiada się w tej sprawie osoba ubiegająca się o fotel prezydenta Nowego Sącza. W moim przekonaniu nadrzędną rolą prezydenta jest dbanie o interesy miasta i jego mieszkańców, a trudno tamte działania do takich zaliczyć. Dla tych, którzy być może nie pamiętają dramatycznej walki załogi ZNTK o przetrwanie, pozwolę sobie przytoczyć materiał prasowy sprzed 16 lat, szczegółowo opisujący tamte wydarzenia i rolę jaką odegrał w nich obecny kandydat na prezydenta Jerzy Gwiżdż."

Wspomniany przez prezesa Newagu tekst opublikowany został we wrześniu 2002 r. na łamach "Dziennika Polskiego" pod tytułem "Zakład Naprawczy Tanio Kupię". Autor opisuje okoliczności, w jakich znalazły się ZNTK będące przedmiotem zainteresowania Europejskiej Korporacji Finansowej powiązanej z Robertem Hamerlingiem, człowiekiem, który zasłynął między innymi tym, że kupił dla swojej spółki krakowski "szkieletor" i sprytnie unikał płacenia za nieruchomość. W licznych interesach polegających na kupowaniu, a później likwidowaniu państwowych przedsiębiorstw, pomagał Hamerlingowi obrotny team wpływowych znajomych. Nie brakowało wśród nich polityków. Autor tekstu, który ukazał się w "DP" ujawnia, że doradzała mu między innymi firma prawnicza Jerzego Gwiżdża.

Czytaj też:

 

Prezydent Nowak wnioskuje o tytuł Honorowego Obywatela miasta dla Zbigniewa Konieczka

WIŚNIAMAŁALIP

5 comments

 1. wyborcaNS 8 Wrzesień, 2018 at 03:20 Odpowiedz

  Panie Konieczek trzeba czytać ze zrozumieniem co napisał Pan Gwiżdż. Stwierdził, że takich rzeczy nie można robić przed wyborami . A czy Pan wie komu sie przyznaje honorowe obywatelstwo, Panie Konieczek troche pokory, gdzie tu Pana przyrównywać do Panów Koralów.

 2. Tobi 9 Wrzesień, 2018 at 11:52 Odpowiedz

  Czym zasłużyli sobie bracia Koralowie na tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza?
  Według mojego rozeznania ich największą zasługą było sponsorowanie pomnika Jana Pawła II przed magistratem, ale najchętniej widzieliby tam swoje pomniki , a wszystko co robią charytatywnie , robią dla własnego rozgłosu.

 3. kolo 13 Wrzesień, 2018 at 16:20 Odpowiedz

  Odsyłam do artykułu upublicznionego przez Pana Konieczka. Można się z niego wiele dowiedzieć na temat udziału w całej sprawie także innych posłów wybranych z terenu Nowego Sącza.

Wypowiedz się w tej sprawie