W PSP popłynęło 17 litrów ratującej życie krwi

W PSP popłynęło 17 litrów ratującej życie krwi

Dzisiaj, o 13 zakończyła się akcja oddawania krwi w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Była ona odpowiedzią na apel centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które alarmują, że w okresie wakacyjnym stale brakuje krwi. Związane jest to m.in. z okresem urlopowym. Brakuje każdej grupy krwi, ale najbardziej pożądane są grupy minusowe : 0 Rh-, A Rh-, B Rh- i AB Rh.

Była to już XII edycja programu ,,Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

-Na apel odpowiedziało 46 osób, z czego dokonano 38 pobrań – co stanowi 17 litrów pełnej krwi. Tak dobry wynik akcji zawdzięczamy w głównej mierze strażakom jak również mieszkańcom z terenu działania Komendy. Dzięki zaangażowaniu wielu już oddających osiągnięto tak dobry wynik w tak ciężkim okresie wakacyjnym. Na wyróżnienie po raz kolejny zasługują druhny i druhowie z OSP Ptaszkowa, Moszczenica Wyżna, GRS Nowy Sącz, Gołkowice, Grybów, Przysietnica, którzy licznie przybyli aby podzielić się krwią z potrzebującymi. Byli też dawcy, którzy oddali krew po raz pierwszy. Każdy oddający otrzymał czekolady oraz okolicznościowy notes i długopis. Potrzebujących tego bezcennego leku nie brakuje. Środowiska strażackie kolejny raz potwierdzają, że można na nich zawsze liczyć- informuje koordynator akcji  kpt. Dariusz Cieśla

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne i niebolesne, z uwagi na nowoczesny sprzęt i specjalnie wyprofilowane igły. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego w związku z czym nie grozi dawcy żadne zakażenie. Organizm w ciągu kilku godzin odbuduje całą ilość oddanej krwi.

Są jednak pewne warunki, które dawca musi spełniać: trzeba być zdrowym, ważyć minimum 50 kg, mieć ukończone 18 lat i nie przekraczać 65 roku życia. Ze sobą należy zabrać dowód tożsamości lub inny dokument ze zdjęciem. Ponadto osoba chcąca oddać krew powinna być po posiłku.

O akcji pisaliśmy tutaj

 

Fot. PSP Nowy Sącz

Reklama