Jasiek Mela – człowiek heros, zdobył dwa bieguny i Limanową

Jasiek Mela – człowiek heros, zdobył dwa bieguny i Limanową

Jasiek Mela w 2002 roku, w wyniku porażenia prądem o mocy 15 000V stracił lewe podudzie i prawe przedramię . Miał wówczas 13 lat. Wypadek nie przeszkodził mu, aby razem z polarnikiem Markiem Kamińskim zdobyć Biegun Północny i Południowy. Został najmłodszym zdobywcą biegunów w historii. Zrobił to w ciągu jednego roku. W tym roku zdobył serca limanowian.

Na Biegun wyruszył, jako 15- latek. Wyprawą udowodnił, iż mimo ograniczeń związanych z niepełnosprawnością, można osiągnąć wszystko. Za to osiągnięcie otrzymał w 2004 roku, nagrodę ,,Kolos” w kategorii: wyczyn roku.

Na tym nie poprzestał. Zdobył górę Kilimandżaro w Tanzani, Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m oraz wspiął się na liczącą ponad 1000 metrów ścianę skalną El Capitan położoną w dolinie Yosemite, w środkowej Kalifornii. Ta ostatnia to jeden z najbardziej pożądanych celów wspinaczkowych. Przebiegł również New York City Maraton.

Jest założycielem fundacji ,,Poza Horyzonty”, która wspiera osoby po amputacji i pomaga uwierzyć, że mimo braku kończyny mogą osiągnąć wszystko. Jasiek Mela to także współautor programu podróżniczego Radia Kraków ,,Między biegunami”. O nim został również nakręcony film w 2011 pt. ,,Mój biegun”. Został także ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w 2016.  Doceniany wieloma prestiżowymi nagrodami zarówno w sporcie, jak i za działalność dla społeczeństwa. Zdobywca ,,Człowieka bez barier” w 2004 roku, statuetkę ,,Kryształów Zwierciadła” i wielu innych.

Nic więc dziwnego, że podczas autorskiego spotkania z Jaśkiem Melą, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej pękała w szwach. Wszyscy słuchali go jak zahipnotyzowani. Ujął ich szczerością oraz niezwykłą energią, którą zarażał. Niektórzy nie kryli wzruszenia. Po zakończeniu spotkania i po ogromie braw, jakie otrzymał, chętnie rozmawiał z mieszkańcami Limanowej.

Fot. arch. Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty

 

Reklama