W Polsce jest raptem 200 osobników. Piękny ryś przechadza się po naszej okolicy [ZDJĘCIA]

W Polsce jest raptem 200 osobników. Piękny ryś przechadza się po naszej okolicy [ZDJĘCIA]

Ryś, powiat gorlicki, Nowy Sącz, zdjęcia, populacja rysia, ile jest Rysi w Polsce, garunek, populacja

Najnowsze szacunki mówią, że w Polsce jest zaledwie 150 – 200 osobników rysia. Zwierzę jest pod ścisłą ochroną. Możliwość spotkania go jest rzadkością. Okazuje się, że jeden z nich przechadza się po naszych, pobliskich terenach. Uwiecznił to jeden z mieszkańców Sitnicy w swojej przydomowej kamerze.

– Dzisiaj w nocy (z 7 na 8 maja) na mojej działce w Sitnicy, gmina Biecz, kamera uchwyciła rysia. Może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że u nas są raczej niespotykane – informuje mieszkaniec powiatu gorlickiego w korespondencji z HaloGorlice. Mężczyzna podzielił się nagraniem. – Nagranie jest dobrej jakości, dlatego pozwala nam bardzo wyraźnie zobaczyć charakterystyczny wzór na ciele zwierzęcia. Jego sposób poruszania się może zachwycić i nie pozostawia wątpliwości: to piękny ryś – czytamy.

Jak przyszłość tego gatunku?
Szacuje się, że największy kot liczy raptem 150-200 osobników w Polsce i tylko 9 tysięcy w całej Europie. Od 1995 roku wprowadzono prawną ochronę tych zwierząt. W 2019 roku wprowadzono także program reintrodukcji. W krótkim okresie do wybranych lasów wypuszczono na wolność ponad 60 rysi. Te zaczęły tworzyć lokalne populacje, co poskutkowało narodzinami 17 młodych. Rokowania nadal nie są jednak optymistyczne. Walka toczy się o to, czy w ogóle przetrwają.

Czytaj także: Córka wójta Stawiarskiego bohaterską pilotką podczas rosyjskiej prowokacji w Rumunii – informuje czytelnik portalu DTS24.pl

Fot: HaloGorlice.info / czytelnik

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama