W Nowym Sączu znów zły stan powietrza

W Nowym Sączu znów zły stan powietrza

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu po raz kolejny alarmuje o złym stanie powietrza. W tym sezonie grzewczym ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z możliwością przekroczenia poziomu pyłu PM10 pojawiały się już wielokrotnie. Ich konsekwencją jest między innymi czasowy zakaz palenia w kominkach.

Dzisiejsze ostrzeżenie ważne jest od godz. 06.00 do 24.00. Sezon grzewczy w połączeniu z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi powoduje, że w Nowym Sączu znowu przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10.

W związku z tym w mieście obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła. Ponadto mieszkańcy Nowego Sącza powinni unikać działań, które dodatkowo zwiększą zanieczyszczenie powietrza, czyli np. korzystania z samochodów, używania dmuchaw do liści i rozpalania ognisk. Władze zobowiązane są natomiast do prowadzenia intensywnych kontroli, przeciwdziałających spalaniu odpadów.

Aby zadbać o swoje zdrowie przy złym stanie powietrza, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić. Nie należy zapominać o normalnie przyjmowanych lekach, a w przypadku nasilenia objawów chorobowych skonsultować się z lekarzem.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.