W Nowym Sączu powstanie nowy budynek dla Archiwum Narodowego

W Nowym Sączu powstanie budynek Archiwum Narodowego. Prezydent miasta wskazał działkę należącą do Skarbu Państwa, na której może być zrealizowana tego typu inwestycja.

Sądecki oddział Archiwum Narodowego w Krakowie do tej pory zlokalizowany był przy ul. Jagiellońskiej, w gmachu prokuratury. Instytucja korzystała z lokalu wynajętego.  W związku z zapotrzebowaniem na pomieszczenia, prokuratura zwróciła się z prośbą o opróżnienie tego lokalu. Pojawił się więc problem, gdzie zlokalizować oddział archiwum. Obiekt przeznaczony do tego typu działalności musi spełniać wysokie wymagania, choćby takie, jak odpowiednia wilgotność powietrza czy ciężar stropu.

– Kwestia jest bardzo ważna dla Nowego Sącza. Archiwum stanowi centrum badań historycznych. Tam szukamy dokumentacji o swoich przodkach czy czynnościach urzędowych. Wielu sądeczan, a także mieszkańców regionu korzysta z tej delegatury. Osobiście nie wyobrażam sobie, żeby Nowy Sącz- miasto, które ma 725 lat w roku jubileuszowym miało utracić ten oddział – mówił w czasie sesji Rady Miasta Nowego Sącza wiceprzewodniczący komisji statutowo-prawnej Patryk Wicher.

W Krakowie powstaje obecnie potężny obiekt, który mógłby pomieścić archiwum. Sądecki samorząd poczuł się w tej sytuacji zdopingoway do szybkiego działania.  Ostatecznie w wyniku głosowania projekt spotkał się z poparciem ze strony 22 dwóch radnych i będzie zrealizowany. Ryszard Nowak wskazał działkę, na której zlokalizowana zostanie inwestycja i wyraził swoje poparcie. Wiadomo, iż teren znajduje się obecnie w posiadaniu Skarbu Państwa. Jak zaznaczył w swojej opinii merytorycznej :

„Dzięki współpracy z archiwistami nowosądeckiego oddziału i przechowywanym tu zasobom o bliższej i dalszej przeszłości naszego miasta przygotowano w ostatnich latach wiele wartościowych artykułów i publikacji książkowych o naszej małej ojczyźnie. Misja archiwum niesie specyficzne zadania, nie mniej w naszym odczuciu jest ona placówką wpisującą się w szeroko rozumiane pole działalności kulturalnej istotnej dla sądeczan.”

 

fot główna: pixaby

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.