W Nowym Sączu będą weczyrnie dla prawosławnych

Biskup Paisjusz, Ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej, wydał dekret, na mocy którego powołał do życia Prawosławny Punkt Duszpasterski p.w. św. Cyryla i Metodego w Nowym Sączu. Pierwsza weczyrnia, czyli prawosławne nabożeństwo, odbyła się końcem kwietnia w zabytkowej cerkwi p. w. św. Dymitra w Sądeckim Parku Etnograficznym.

Nabożeństwo poprowadził proboszcz parafii prawosławnej z Krynicy – Zdroju, ks. prot. Piotr Pupczyk. Przybyło około 20 osób.

– Wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom parafian. Już dawno nosiliśmy się z zamiarem utworzenia takiego punktu. Ksiądz biskup wyraził zgodę. W naszym regionie jest sporo osób prawosławnych, są studenci, osoby przyjezdne. Chcemy, by nie musieli uczestniczyć w nabożeństwach w Krynicy – Zdroju czy Gorlicach. To ułatwienie dla wiernych, którzy będą mieli lepszy dostęp do posługi duszpasterskiej – tłumaczy ks. prot. Piotr Pupczyk.

Prawosławna parafia p.w. św.Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego działa tam od 1 czerwca 1981 r. Na nabożeństwach śpiewa chór parafialny dyrygowany przez Piotra Trochanowskiego. Proboszczem parafii jest ks. Piotr Pupczyk, który ma nadzieję, że nabożeństwa będą odbywały się co tydzień.

– Bardzo na to liczę. Będzie to jednak zależało również od warunków atmosferycznych – zauważa duchowny.

Wierni będą gromadzić się na modlitwie w cerkwi św. Dymitra z 1786 r., znajdującej się w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Przeniesiona została w 1993 r. z opuszczonej po tragicznej akcji Wisła wsi łemkowskiej Czarne.

Informacje o nabożeństwach w Nowym Sączu będą zamieszczane na bieżąco na stronie parafii na Facebooku.

Fot. Mikołaj Grycz, Oficjalna strona Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.