W niedzielę rowerzyści i kierowcy pod policyjną lupą

W najbliższą niedzielę (30 czerwca) na sądeckich drogach możemy spodziewać się zwiększonej liczby patroli policyjnych. Funkcjonariusze KMP w Nowym Sączu prowadzić będą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.

Pod lupą funkcjonariuszy będą nie tylko osoby poruszające się na rowerach, ale także kierowcy innych pojazdów.

– Po dokonaniu analizy stanu bezpieczeństwa rowerzystów w 2018 roku, policjanci wytypowali miejsca szczególnie zagrożone, gdzie występuje znaczne zwiększenie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów (tj. Nowy Sącz – ulica Węgierska oraz teren gminy Krynica-Zdrój i Stary Sącz) – informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na takie wykroczenia jak: wyprzedzanie, omijanie i zatrzymywanie pojazdów w rejonie przejazdów dla rowerzystów, nieprawidłowym przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów, nieudzielanie pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na ścieżce rowerowej i w innych sytuacjach przewidzianych przepisami ruchu drogowego.

O przestrzeganiu przepisów muszą pamiętać także sami rowerzyści. W ich przypadku policjanci skupią się przede wszystkim na: przejeżdżaniu przez jezdnię po przejściach dla pieszych, niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, wjeżdżaniu na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, przejeżdżaniu w miejscach niebezpiecznych lub o ograniczonej widoczności, jeździe rowerem po chodniku.

Mundurowi będą również kontrolować stan trzeźwości różnych uczestników ruchu drogowego.

– Biorąc po uwagę fakt, że rozpoczęły się wakacje i pogoda sprzyja aktywności na jednośladach, należy spodziewać się drogach większej ilości rowerzystów. Pamiętajmy, że rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych – przypomina Aneta Izworska.

Zaplanowane na niedzielę działania to część „Wojewódzkiego Programu ukierunkowanego na bezpieczeństwo rowerzystów na lata 2018-2020”. W jego ramach funkcjonariusze prowadzą cykliczne działania kontrolne, ale też m.in. podczas festynów, pogadanek oraz spotkań z dziećmi i młodzieżą promują zasady bezpiecznego poruszania się na rowerach.

fot. KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.