W Grybowie pojawi się mammobus. Można się zbadać za darmo

W Grybowie pojawi się mammobus. Można się zbadać za darmo

mammografia

W Grybowie zagości mobilna pracownia mammograficzna. 13 lipca kobiety spełniające odpowiednie kryteria będą mogły przebadać się za darmo.

Badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi kierowane są do ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat. Mogą z nich skorzystać panie, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy albo są w grupie ryzyka, a więc u których matki, siostry lub córki wystąpił rak piersi lub mają mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2 i które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach.

Mammobus pojawi się 13 lipca w Grybowie przy stadionie MOSiR przy ul. Grunwaldzkiej. Badania będą przeprowadzane w godzinach od 10:00 do 16:00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl.

Jeśli panie posiadają zdjęcia lub płyty z poprzednich badań mammograficznych, powinny zabrać je ze sobą. Trzeba pamiętać też o maseczce ochronnej i dowodzie osobistym.

– Zachęcamy, aby nie zwlekać z realizacją badań – systematyczna mammografia umożliwiają wykrycie zmian w piersiach na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia – podkreślają przedstawiciele LUX MED Diagnostyka organizującego badania.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Wodne atrakcje w limanowskim Parku Miejskim