Uwaga! Wprowadzono II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Uwaga! Wprowadzono II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Dziś rano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. W Nowym Sączu, powiecie nowosądeckim, limanowskim i gorlickim istnieje ryzyko przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Ostrzeżenie obowiązuje do północy. Przewidywany poziom zanieczyszczenia to 150 µg/m3. W związku z tym zaleca są liczne działania ochronne. Środki ostrożności powinni podjąć wszyscy mieszkańcy naszego regionu, ale przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska są to: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Przede wszystkim należy ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza duży wysiłek fizyczny (np. pracę czy ćwiczenia) na zewnątrz oraz unikać wietrzenia pomieszczeń, kiedy poziom zanieczyszczenia jest wysoki.

Apeluje się do osób palących węglem lub drewnem o tymczasowe stosowanie innego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a gdy nie ma takiej możliwości, używanie lepszego jakościowo węgla (o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg) lub drewna (o wilgotności poniżej 15%).

Nie należy palić w kominkach, jeżeli nie są one jedynym źródłem ogrzewania. W miarę możliwości powinno się też podróżować komunikacją zbiorową, a indywidualne przejazdy samochodem zamienić na wspólną jazdę kilku osób.

Szkoły, przedszkola, żłobki i ośrodki opiekuńcze muszą dopilnować, aby podopieczni nie przebywali zbyt długo na zewnątrz.

Szpitale i przychodnie powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości nagłych przypadków związanych z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza. Można spodziewać się na przykład nasilenia dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia.

Wśród zaleceń Wojewódzkiego Zespółu Zarządzania Kryzysowego znalazły się także intensywne kontrole, prowadzone przez władze gmin w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

Warto śledzić dane dotyczące powietrza na stronie powietrze.malopolska.pl, lub monitoring.krakow.pios.gov.pl.

fot. ilustr. pixabay

Reklama