Uwaga! Sądecki ratusz wystosował list gończy za… groźnym recydywistą

Dziś Urząd Miasta opublikował wizerunek poszukiwanego listem gończym. Ma dwa metry, białe kwiatostany widoczne z daleka i może zrobić krzywdę.  Skrzywdził już wielokrotnie ludzi, którzy się o niego otarli… Mowa oczywiście o Barszczu Sosnowskiego, którego w Nowym Sączu poszukuje specjalna ekipa zajmująca się zwalczaniem. 

– Chciałem zdementować plotkę, jakoby barszcz Sosnowskiego był groźny i niebezpieczny dla życia. Jest niebezpieczny, ale tylko wtedy, gdy go państwo dotkniecie, zetniecie i posmarujecie się sokiem. Jest rośliną mocno osadzoną w ziemi korzeniami,  w związku z tym nie będzie was podczas spaceru nad Kamienicą gonił, ścigał i parzył – mówił Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM.

Na walkę z rośliną przyznano pieniądze, dzięki którym likwidacją groźnej rośliny zajmować się będzie specjalna ekipa. Skuteczność tych działań zależna jest jednak od mieszkańców, którzy mogą zgłaszać miejsca jego występowania.

-Nie jesteśmy w stanie sprawdzić całego miasta. On głównie rośnie nad rzekami oraz w okolicach stawów wyrobiskowych. Jest też ważne, abyśmy zwalczyli go zanim zawiąże nasiona. Gdy dopuścimy do jego owocowania, musimy liczyć się z tym, że każdy okaz wytwarza do 10 tysięcy nasion. Wtedy barszcze wrócą do nas w latach następnych – dodaje Tabasz

Jak do tej pory ogniska rośliny zostały w Nowym Sączu zlokalizowane nad Kamienicą. W piątek ekipa będzie je likwidować.

Widziałeś Barszcz Sosnowskiego? Zgłoś to do Centrum Zarządzania Kryzysowego, dzwoniąc pod numer telefonu: 18 448 66 81.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.