Uwaga! Policjanci prowadzą dziś akcję *Prędkość*

 Policja prowadzi dzisiaj działania o nazwie ,,Prędkość". Lepiej zdjąć nogę z gazu, bo funkcjonariuszy można spotkać na drogach w całej Polsce. Warto przypomnieć, że nadmierna prędkość to przyczyna około 25% wypadków drogowych.

Renault2

- Kierowcy powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - informują policjanci.

Funkcjonariusze mają przypominać o tym, jak ważna jest jazda z bezpieczną prędkością, przy której kierowca zachowuje pełną kontrolę nad samochodem. Odpowiednia prędkość może uratować zdrowie i życie nasze oraz innych uczestników ruchu podczas niespodziewanych sytuacji na drodze. Konsekwencje łamania przepisów mogą być tragiczne. Czasem potrzeba natychmiastowej reakcji, która nie jest możliwa przy nadmiernej prędkości.

Trzeba pamiętać, że w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

- 50 km/h na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00–23.00,

- 60 km/h na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00,

- 20 km/h w strefie zamieszkania.

Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wynosi:

- 140 km/h na autostradzie,

- 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej ,

- 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego,

- 90 km/h na pozostałych drogach.

Są to jednak tylko ogólne przepisy. Trzeba też zwracać uwagę na znaki pionowe i poziome ograniczające prędkość oraz na warunki pogodowe, przez które często konieczne jest zdjęcie nogi z gazu, aby nasza podróż przebiegła bezpiecznie.

fot. KWP Kraków

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.