Uwaga! Fałszywi pracownicy banku i policjanci próbują okraść seniorów

Uwaga! Fałszywi pracownicy banku i policjanci próbują okraść seniorów

poszukiwanie, 13-latka, Gorlice, Biecz

Tylko dzisiejszego dnia sądecka policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na policjanta i pracownika poczty. Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy wykorzystali różne historie, wypytywali też o ilość zgromadzonych pieniędzy i adres zamieszkania. Później wszystko działo się zgodnie ze znanym już scenariuszem. 

Dzwoniąc, oszuści informowali, że pieniądze seniorów są zagrożone, że przestępcy obserwują ich mieszkanie oraz, że policjanci prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów.

,,Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę” – przypomina komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci przekazują kilka wskazówek: 

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika poczty czy banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!).
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Czytaj także: Z gór widać lepiej. Dlaczego pszczoła nie przekonuje muchy…

Źródło: KMP Nowy Sącz 

Reklama