Ludomir Handzel: Podpisałem umowę na remont Ratusza i Placu Kolegiackiego

Ludomir Handzel: Podpisałem umowę na remont Ratusza i Placu Kolegiackiego

Ratusz w Nowym Sączu

Podczas promocji najnowszego wydania Rocznika Sądeckiego, prezydent Ludomir Handzel przekazał informacjo o podpisaniu umowy na remont sądeckiego Ratusza, jak również Placu Kolegiackiego przy Bazylice Świętej Małgorzaty. 

Nie mogę się powstrzymać, aby państwa nie poinformować, że dzisiaj podpisaliśmy umowę z wykonawcą remontu Ratusza – poinformował Ludomir Handzel.

Remont ma potrwać około półtorej roku. – Zakres prac jest bardzo szeroki, więc niebawem cały budynek będzie obstawiony rusztowaniami. Będzie wyremontowany dach, a ponadto nareszcie elewacja doczeka się całkowitej modernizacji. Zostaną wymienione także te okna, które tego wymagają. Odkopane będą całe fundamenty, osuszone z tej wilgoci wyciąganej z ziemi, a także będzie także zamontowana nareszcie winda. Wyższe piętra, będą zatem bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zostaną również zmodernizowane toalety z dostępnością dla osób niepełnosprawnych – dodał prezydent.

– Następną perełką jest oczywiście nasza Bazylika, którą bardzo pieczołowicie opiekuje się ksiądz prałat doktor Jerzy Jurkiewicz. Obserwujemy to wszyscy cały czas i wspieramy. Począwszy od remontu dachu i elewacji, a także w środku gmach jest całkowicie wyremontowany. Wiele elementów przywróconych do pierwotnego wyglądu, jak zarówno ołtarz główny oraz boczne. W tej chwili, a dokładnie dwa dni temu podpisaliśmy umowę o przekazaniu kolejnych środków na remont Placu Kolegiackiego wraz z otaczającym murem. Krok po kroku druga perełka też odzyska blask – argumentował włodarz miasta.

Prezydent nawiązał również do popularnego w ostatnim czasie tematu odbudowy sądeckiego zamku. – No i trzecia taka perełka, którą mamy oczywiście w ścisłym centrum, to ruiny naszego zamku. Dużo się o tym mówiło przez lata, ale to było takie mówienie życzeniowe. Natomiast my razem z grupą pasjonatów, którym jest bardzo bliska idea myślenia historycznego i patriotyzmu lokalnego, bo nie chciałbym używać jakichś górnolotnych słów mówiących o Polskości, ale czujmy, że tutaj bije nasze serce. Serce naszych rodzin i stąd pochodzimy – podsumował prezydent Ludomir Handzel.

Foto: Adrian Maraś

Czytaj także: Symboliczne przecięcie wstęgi w nowym bloku STBS [FILM]

Reklama