Uczczono pamięć poległych legionistów w 108. rocznicę Bitwy pod Marcinkowicami (zdjęcia)

Uczczono pamięć poległych legionistów w 108. rocznicę Bitwy pod Marcinkowicami (zdjęcia)

108. rocznica Bitwy pod Marcinkowicami

Dziś w Marcinkowicach uczczono pamięć poległych ponad sto lat temu legionistów. Obchody 108. rocznicy Bitwy pod Marcinkowicami odbyły się w miejscowym Zespole Szkół. Uroczystości zakończono na Cmentarzu Wojennym nr 352, gdzie spoczywają polegli wojownicy.

Obecny na miejscu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podkreślił znaczenie postawy walczących wówczas bohaterów. – Cztery lata po tej bitwie Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Nie byłoby tej wolności miedzy innymi bez ofiary życia legionistów, którzy zginęli pod Marcinkowicami – mówi cytowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu starosta Marek Kwiatkowski.

W Bitwie pod Marcinkowicami wziął udział 1. pułk piechoty Legionów Polskich, którym dowodził Józef Piłsudski. Do miejscowości dotarł celem uderzenia w Rosjan, którzy w tamtym czasie okupywali Nowy Sącz. Walki z 8. Korpusem Rosyjskim toczyły się w nocy z 5 na 6 grudnia 1914 roku. Nad ranem bitwa przeniosła się pod Las Pasternik, gdzie obecnie znajduje się Cmentarz Wojenny nr 352. Józef Piłsudski podjął decyzję o wycofaniu się z pola bitwy. Działania pozwoliły jednak opóźnić atak Rosjan na Limanową o 16 godzin. To z kolei przełożyło się na przygotowanie zasadzki przez siły Landwehry. W Bitwie pod Marcinkowicami zginął między innymi kapitan Władysław Milko – lwowski dziennikarz, porucznik Legionów Polskich, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Czytaj także: Ilona Orzeł o likwidacji izby wytrzeźwień: czy zaoszczędzenie 2,7 mln jest warte zdrowia i życia ludzkiego?

Fot: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu / Paweł Szeliga

Share on twitter
Share on facebook