Tym razem dłuższa przerwa. Znów nie pojadą pociągi na trasie Krynica, Piwniczna, Stary Sącz, Nowy Sącz

Tym razem dłuższa przerwa. Znów nie pojadą pociągi na trasie Krynica, Piwniczna, Stary Sącz, Nowy Sącz

remont trasy Krynica - Nowy Sącz, 2023, przerwa, pociągi nie pojadą

Ledwo powróciły połączenia kolejowe na ważnej dla mieszkańców ziemi sądeckiej trasie a już można się nastawiać na kolejną – tym razem dłuższą przerwę. Już w pierwszych miesiącach 2023 roku Krynica-Zdrój będzie odcięta od pociągów. O podróżowaniu koleją mogą też zapomnieć uczniowie oraz pracownicy, który przemieszczają się do Nowego Sącza. Na dłuższy czas będzie zamknięta linia: Krynica-Muszyna-Piwniczna-Rytro-Stary Sącz-Nowy Sącz-Tarnów. Przewoźnicy są bezradni. Postulowali przeniesienie kolejnej przerwy choćby na 2024 rok. Bezskutecznie.

Ta informacja na pewno nie ucieszy mieszkańców Sądecczyzny. Wyżej wymieniona trasa ma być odcięta od pociągów od marca do czerwca. Z kolei jej ostatni odcinek (Muszyna – Krynica) być może nie będzie funkcjonował aż do końca sierpnia. To oznacza, że uzdrowiskowa miejscowość zostanie odcięta od pociągów w szczycie wakacyjnego sezonu. Podobnie jak to było jesienią tego roku – zamiast regionalnych pociągów będą kursowały autobusy zastępcze.

Dorota Szlachta z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe w rozmowie z naszą redakcją przyznaje, że powodem takiej przerwy są planowane na 2023 rok prace utrzymaniowe.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują kontynuowanie prac utrzymaniowych na linii nr 96 Tarnów – Leluchów. Celem jest zapewnienie sprawności trasy i bezpieczeństwa. W zakresie przyszłych robót jest naprawa przejazdu kolejowo-drogowego w Nowym Sączu, remont pięciu mostów stalowych w miejscowościach: Bogoniowice-Ciężkowice, Rytro, Młodów, Piwniczna-Zdrój i Muszyna oraz przepustu w Mszalnicy. Zaplanowano również budowę dodatkowego przystanku Nowy Sącz Dąbrówka – mówi Dorota Szlachta w rozmowie z portalem DTS24.

Przedstawicielka zespołu prasowego PKP podkreśla zalety planowanych prac. Jak podkreśla, ich realizacja jest niezbędna.

– Dzięki inwestycji PLK S.A. realizowanej w ramach rządowego programu Budowy Lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025, w Nowym Sączu powstaną dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów, co ułatwi mieszkańcom komunikację. Nowy obiekt zwiększy dostępność podróżnych, między innymi do miejsc uzdrowiskowych i atrakcji turystycznych na południu Polski. Planowane prace wymagają zmian w organizacji ruchu kolejowego od 12 marca do końca czerwca 2023 roku. W tym czasie, przewoźnicy uruchomią dla podróżnych zastępczą komunikację autobusową na odcinku Tarnów – Krynica Zdrój – mówi Dorota Szlachta, po czym dodaje:

– Realizacja zaplanowanych prac  jest niezbędna. Pozwoli zachować obowiązujące parametry eksploatacyjne linii kolejowej, zapewnić lepsze rozkładowe podróże pociągiem oraz zapobiec ewentualnym ograniczeniom i zagwarantować bezpieczeństwo. Obecnie realizowana jest już umowa inwestycyjna z wykonawcą na przystanek Nowy Sącz Dąbrówka. Zgodnie z umową, wykonawca ma za zadanie zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych do końca 2023 roku – informuje przedstawicielka PKP Polskie Linie Kolejowe w rozmowie z naszą redakcją.

Czytaj także: Pociągiem z nieba do piekła

Fot: DK

Share on twitter
Share on facebook