60 lat rosła pod Radziejową. 15-metrowa choinka z Sądecczyzny stanęła pod oknem papieskim

60 lat rosła pod Radziejową. 15-metrowa choinka z Sądecczyzny stanęła pod oknem papieskim

Rosła w Beskidzie Sądeckim, tuż pod Radziejową. Żyła mniej więcej 60 lat i osiągnęła wysokość około 15 metrów. We wtorek, 13 grudnia w Dolinie Roztoki ścięto  jodłę, która ozdobi na święta Bożego Narodzenia plac przed oknem papieskim w Krakowie.

W stukilometrową podróż z okolic Rytra na Franciszkańską 3 w Krakowie, choinka z Sądecczyzny wyruszyła późnym wieczorem na naczepie tira. Stanęła na docelowym miejscu jeszcze tej samej nocy. W najbliższą sobotę – 17 grudnia o godzinie 17. będzie ozdobiona, a światełka włączy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Tradycyjna choinka już po raz 16. stanęła pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3.  Uroczyste rozświetlenie bożonarodzeniowego drzewka przed Oknem Papieskim to tradycja, która do stolicy Małopolski przywędrowała z Watykanu. Tam od 1982 r. przywożono choinki dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka. Na Franciszkańską 3 zwyczaj ten zawitał po raz pierwszy w 2007 r. z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza. Od tej pory co roku przed Bożym Narodzeniem metropolita krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia choinki” – czytamy w  magazynie Katolickiej Agencji Informacyjnej eKAI

W akcję transportu drzewa zaangażowano m.in.: strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Straży Miejskiej, inspektorów ruchu MPK, pracowników Grupy ZUE oraz ZDMK oraz leśników z Nadleśnictwa Piwniczna.

źródło: Archidiecezja Krakowska, zdjęcia:  eKAI,  nadleśnictwo Piwniczna

Czytaj też:

Królowa Górna. W sobotę harcerze ruszą z Betlejemskim Światłem Pokoju do mieszkańców Sądecczyzny

Share on twitter
Share on facebook