To już pewne! Wkrótce ruszy budowa mostu w Kurowie

Dzisiaj (10 czerwca) została podpisana umowa na budowę mostu w Kurowie (DK 75) z polsko-węgierskie konsorcjum BANIMEX. Cena inwestycji opiewa na kwotę 189 096 206,12 złotych brutto. Wykonawca ma 25 miesięcy na realizację zadania wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie przeprawy. W termin nie będzie wliczany okres zimowy tj. od 15 grudnia do 15 marca. 

wsb3

Jak informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nowy obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego obiektu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu.

Co więcej, w ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

– Oprócz budowy nowego mostu  rozbudowana zostanie DK75 do klasy GP, przewidziano także: przebudowę skrzyżowania DK75 z drogą gminną w Kurowie, parkingu z miejscem ważenia pojazdów, budowę 2 konstrukcji oporowych, przebudowę zjazdów indywidualnych, budowę zatok autobusowych, ekranu akustycznego, ciągów pieszo-rowerowych oraz rozbiórkę 3 przepustów drogowych i budowę nowych, rozbiórkę istniejącego mostu przez rzekę Dunajec, adaptację przyczółka istniejącego mostu na punkt widokowy, rozbiórkę dojazdu do istniejącego mostu, budowę dróg serwisowych, kanalizacji, kanału technologicznego, przełożenie sieci teletechnicznej, wykonanie oświetlenia drogi oraz pełnej rekultywacji terenu zajętego pod zaplecze i plac budowy – tłumaczy Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA.

Przypominamy, iż pierwszy przetarg na budowę przeprawy został rozstrzygnięty 12 kwietnia. Wygrało go polsko-węgierskie konsorcjum firm ,,Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX…”. Niespełna dwa tygodnie później na tę decyzję wpłynęło odwołanie. O tym pisaliśmy w artykule poniżej.

Most w Kurowie: do dwóch razy sztuka? Przetarg ponownie wygrała ta sama firma

Źródło: GDDKiA Kraków

 

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]