Tłumy wiernych na procesjach Bożego Ciała w Nowym Sączu [FOTOGALERIA]

Tłumy wiernych na procesjach Bożego Ciała w Nowym Sączu [FOTOGALERIA]

Tłumy wiernych wzięły udział w procesjach w Nowym Sączu z okazji Bożego Ciała. Największa, tradycyjnie, przeszła wokół sądeckiego rynku i rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, została ustanowiona w Polsce przez biskupa Nankera podczas synodu krakowskiego w 1320 roku. Tradycyjnie procesje do czterech ołtarzy ruszyły przez miejscowości. Tego dnia wierni podążają ulicami miast i wsi, odwiedzając przygotowane wcześniej ołtarze polowe. Boże Ciało kojarzy się także z kwiatami sypanymi przez dziewczynki przed nogami kapłana niosącego monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem.

W Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce kwiaty są wykorzystywane również do układania wyjątkowych kompozycji kwietnych – tzw. dywanów kwietnych. Od dwóch lat pojawiają się także takie w Starym Sączu, o czym przeczytanie w artykule: Od świtu układali 35-metrowy dywan z kwiatów. Tak czczą Boże Ciało w Starym Sączu.

Dzisiaj w Nowym Sączu wyruszyło kilka procesji, m.in. z: bazyliki świętej Małgorzaty, parafii św. Kazimierza, czy Kolejowej i Ducha Świętego.  Tysiące wiernych wzięło w nich udział, a na ulicach miasta oraz wokół nowosądeckiego magistratu posypały się kwiaty. Procesja z parafii Kolejowej ruszyła po mszy świętej odprawianej o godz. 9.30. Ołtarze przygotowano przy ul. Kolejowej, Sienkiewicza, Zygmuntowskiej i na placu kościelnym.

Nieco później rozpoczęła się msza św. w Bazylice św. Małgorzaty. Po niej ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz ruszył z monstrancją w stronę ratusza do czterech ołtarzy. Poniżej obszerna fotorelacja z dwóch nowosądeckich procesji.

Fot. Adrian Maraś 

Reklama