Prezes Sądeckich Wodociągów zrezygnował z funkcji. Padło kilka gorzkich słów o władzach miasta

Prezes Sądeckich Wodociągów zrezygnował z funkcji. Padło kilka gorzkich słów o władzach miasta

Prezes Sądeckich Wodociągów Tadeusz Frączek wczoraj (29 maja) zrezygnował z pracy. O swojej decyzji poinformował media, przesyłając oświadczenie i dziękując za wszystkie publikacje o spółce, których było w ciągu pięciu lat ponad 600. Wcześniej dymisję złożyła większość członków rady nadzorczej.

W oświadczeniu prezes Frączek stwierdza, że spółka jest liderem w branży wodno-kanalizacyjnej w zakresie wdrażania nowatorskich rozwiązań technicznych w postaci systemu wykrywania strat wody.

,,Sądeckie Wodociągi to dziś firma, z której rozwiązań korzystają inne przedsiębiorstwa w Polsce. Jest pozytywnym przykładem nie tylko lokalnie wśród spółek miejskich, ale także dla całej branży. Życzę mojemu następcy utrzymania takiej kondycji finansowej i technicznej firmy, by nadal mogła świadczyć najwyższej jakości usługi dla mieszkańców Sądecczyzny – jak przez ostatnie 112 lat” – napisał Tadeusz Frączek.

Prezes SW w oświadczeni podsumował, że jedyną rysą, która przełożyła się na działania spółki była polityka władz Nowego Sącza. Zarzucił prezydentowi miasta, że ten uporczywie blokował wprowadzenie nowych cen taryfowych za wodę i ścieki.

,,Miało to charakter głęboko szkodliwy dla bezpieczeństwa finansowego i rozwoju Sądeckich Wodociągów. W wyniku działań obecnego włodarza miasta, ceny taryfowe pozostały praktycznie na poziomie z 2020 roku, co wobec obiektywnego faktu zaistnienia ponad 30-procentowej inflacji w latach 2021-2023, wzrostu cen energii, materiałów budowlanych zagraża w sposób oczywisty bezpieczeństwu dostaw wody i odbioru ścieków dla mieszkańców nie tylko Nowego Sącza, ale i gmin, korzystających z usług Sądeckich Wodociągów” – czytamy w oświadczeniu.

Prezes Frączek podkreślił, że tylko dzięki konsekwentnej polityce oszczędnościowej oraz doświadczonej załodze udało się przeprowadzić spółkę przez te perturbacje. Na zakończenie swojej pracy przesłał mediom dane w liczbach z działania spółki.

⦁ Suma zysków za lata 2019-2023 – 22 mln zł (zyski zapewniły możliwość spłaty zobowiązań oraz realizacji inwestycji i remontów, a także utrzymania bieżącego działania firmy na wysokim poziomie).
⦁ Spłata zobowiązań w latach 2019-2024 – 74,8 mln zł (kredyty, umorzenie udziałów PFR).
⦁ Zabezpieczenie płynności spółki kredytem obrotowym w kwocie 6 mln zł.
⦁ Zabezpieczenie środków na realizację wieloletniego planu inwestycyjnego – 21,8 mln zł (kredyt w całości do wykorzystania).
⦁ Obniżenie strat wody z 29 do 19 proc.
⦁ Wzrost korzystających z usługi e-BOK z 1 800 do ponad 6 000 klientów.
⦁ Rozbudowa systemu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu na oczyszczalni ścieków (dwa kogeneratory). Dziś moc elektryczna tych urządzeń wynosi 872 kW, a moc cieplna 1 170 kW (w 2019 r. było to odpowiednio – 345 kW i 530 kW). Dodatkowo w zakładach uzdatniania wody zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 150 kW. Aktualnie średnia roczna produkcja energii elektrycznej z biogazu wynosi 3,34 GWh. Oszczędności z zastosowanych rozwiązań obniżają koszty zakupu energii o około 50 proc. rocznie.

Czytaj także: Od świtu układali 35-metrowy dywan z kwiatów. Tak czczą Boże Ciało w Starym Sączu

Fot. Sądeckie Wodociągi

Reklama