Od świtu układali 35-metrowy dywan z kwiatów. Tak czczą Boże Ciało w Starym Sączu

Od świtu układali 35-metrowy dywan z kwiatów. Tak czczą Boże Ciało w Starym Sączu

Na starosądeckim rynku od piątej rano parafianie, z siostrą Alicją na czele, układali dywan kwietny przed ołtarzem polowym, na którym o godzinie 10. została odprawiona uroczysta msza święta. Dywan z gałązek krzewów i kwiatów mierzył 35 metrów.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, została ustanowiona w Polsce przez biskupa Nankera podczas synodu krakowskiego w 1320 roku. Tego dnia w trakcie uroczystej procesji wierni podążają ulicami miast i miejscowości, odwiedzając specjalnie przygotowane ołtarze polowe.

Obchodom święta od lat towarzyszą kwiaty – płatki sypane przez dziewczynki zwane bielankami przed kapłanem niosącym Monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem. W Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce kwiaty są wykorzystywane również do układania wyjątkowych kompozycji kwietnych – tzw. dywanów kwietnych.

Tradycja ta nawiązuje do średnioweicznej. Wówczas kwiaty z królewskich ogrodów były przekazywane na rzecz kościoła, po to, by przyozdobić świątynie na urpczystości. Układanie dywanów kwiatowych istnieje w Polsce od ponad 200 lat. Co ciekawe, w 2021 roku roku polskie dywany kwietne towarzyszące procesjom Bożego Ciała w Spycimierzu oraz w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Od dwóch lat Stary Sącz kultywuje tradycję, która zachwyca nie tylko uczestników uroczystości.

Czytaj także: Przysietnica. Sprzeciw części mieszkańców: nie chcemy tutaj wieży widokowej

Źródło: MKiDN
Fot. Gmina Stary Sącz/
Facebook

Reklama