TEATR NOWY NOWY SĄCZ ZAPRASZA NA CYKL SPOTKAŃ MĘSKIE CZYTANIE POEZJI

TEATR NOWY NOWY SĄCZ ZAPRASZA NA CYKL SPOTKAŃ MĘSKIE CZYTANIE POEZJI

W każdy ostatni piątek miesiąca na kameralnej scenie teatru przy ul. Jagiellońskiej usłyszymy utwory najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury, najciekawszych współczesnych poetów oraz wiele innych tekstów wpisujących się w kanon kultury współczesnej w interpretacji aktorów Teatru Nowego oraz adeptów Studia Artystycznego “Bank Talentów”. Duża dawka dobrej literatury podana w awangardowej oprawie muzyki na żywo i aromacie świeżo parzonej kawy.
Reżyseria i prowadzenie: Józef Więcławek
Oprawa muzyczna: Marcin Czaja
Wydarzenie zostało objęte patronatem Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego. Podczas pierwszego spotkania 25 października będziemy czytać Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Jędrysek aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 20 maja bieżącego roku minęło sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.
Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowany w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony w Ojczyźnie i świecie autor książki Inny świat. Zapiski sowieckie, poruszających opowiadań oraz Dziennika pisanego nocą, Gustaw Herling-Grudziński z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.
Dziennik pisany nocą to dzieło ponadczasowe i unikatowe; kronika epoki, pełna odniesień i komentarzy do literatury oraz sztuki, wywodów historycznych i komentarzy politycznych. Nie jest to pamiętnik, a zapis codziennych duchowych zmagań z historią spuszczoną z łańcucha. Niespieszny neapolitański przechodzeń pisze dziennik z perspektywy więźnia cywilizacji totalitarnej – jakby nie wyszedł do końca poza obozową zone. Jego słowa twarde i oszczędne, mają w sobie sekret ludzkiej mowy uformowanej na więziennych spacernikach, z wieżyczek strażników koncentracyjnych obozów.

Adam Michnik
25 października godz. 19.00
Teatr Nowy w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 36
cena biletu – 30 zł
Rezerwacje:
793-397-984 oraz 506-205-595
Więcej informacji: http://www.teatrnowysacz.pl

Patronat medialny
RDN Nowy Sącz
miastoNS.pl
Dobry Tygodnik Sądecki
Gazeta Krakowska

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama