Tauron Ekoenergia odpowiada Jagnie Marczułajtis-Walczak w sprawie śmieci w jeziorze: nie my je wytwarzamy

Tauron Ekoenergia odpowiada Jagnie Marczułajtis-Walczak w sprawie śmieci w jeziorze: nie my je wytwarzamy

Jak pisaliśmy TUTAJ, posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak interweniowała w sprawie zanieczyszczenia Jeziora Rożnowskiego. Napisała w tej sprawie do TAURON Ekoenergia sp. z o.o. Dziś poinformowała, że otrzymała od spółki odpowiedź.

Akwen znajduje się w użytkowaniu wieczystym spółki TAURON Ekoenergia i stanowi wraz z terenami pod wodą i otuliną wokół brzegów własność Skarbu Państwa.

Podstawową i najważniejszą funkcją zbiornika jest ochrona przed powodzią, poprawa retencyjności, wykorzystanie energetyczne płynących wód, a dopiero w dalszej kolejności – rozwój turystyki wokół obrzeży zbiornika” – poinformowała w piśmie będącym odpowiedzią na interwencję posłanki Ewa Palarczyk, prezes zarządu spółki.

Jak zapewniła, co roku prowadzone są prace porządkowe na brzegach. Podobnie jest w przypadku ewentualnego wezbrania powodziowego, a także intensywnych opadów, przez które do wody spływają zanieczyszczenia. Zaznaczyła też, że do sprzątania obrzeży jeziora zobowiązani są również liczni dzierżawcy.

Ogromna ilość zanieczyszczeń (śmieci), które są nanoszone przez rzekę Dunajec i inne cieki wodne – nie są własnością i nie są wytwarzane przez TAURON Ekoenergia sp. z o.o.” – czytamy w piśmie. Takie stanowisko zajął Sąd Rejonowy w Brzesku w 2009 roku. „Zanieczyszczenia pochodzą z terenu gmin Sądecczyzny, Podhala, Limanowszczyzny i Słowacji oraz pozostawiane są przez mieszkańców, turystów, wędkarzy, itd. na 56-kilometrowej linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego”.

Prezes podkreśliła ponadto, że zamulenie zbiorników jest naturalnym procesem, który jest monitorowany oraz badany przez spółkę i nie ma wpływu na jej działalność. Jednak, jak dodała Ewa Palarczyk, „ma niekorzystny wpływ wizerunkowy oraz na rozwój i działalność turystyczną”.

Na koniec poinformowała, że bieżące utrzymanie zbiorników rożnowskiego i czchowskiego jest uwzględniane w planach finansowych firmy, ale „kwestia rekultywacji wymaga wspólnych działań organizacyjno-finansowych wszystkich zainteresowanych stron”.

Poniżej post posłanki Marczułajtis-Walczak, w którym udostępniła treść pisma od TAURON Ekoenergia sp. z o.o.:

Mieszkańcy Sądecczyzny podczas spotkań zasygnalizowali mi problem ze śmieciami na Jeziorze Rożnowskim. Interweniowałam…

Opublikowany przez Jagnę Marczułajtis-Walczak Piątek, 28 lutego 2020

fot. ilustr. archiwum dts24

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.