Nie ma już kamienicy *Tarnowska 4*. Zniknęła minionej nocy

Nie ma już kamienicy *Tarnowska 4*. Zniknęła minionej nocy

Dziś w nocy mur kamienicy przy Tarnowskiej 4 kawałek po kawałku gryzła potężna maszyna.  Mur nie poddawał się łatwo. Operator nie miał łatwego zadania, ale wykonywał wyrok wyburzenia dzielnie.

Ludzie mówili o tej kamienicy: paskuda, albo straszydło. Trudno się dziwić, że urodziwa nie była, bo od dziesięcioleci nikt o nią nie dbał. Ponieważ witała podróżnych wjeżdżających do miasta od strony Krakowa i Limanowej, przykrywano jej zaniedbane mury reklamą. Wystarczyła jedna noc, aby po budynku, który przetrwał wojnę pozostał szkielet rudery i gruzowisko.

Gruzowisko wkrótce też zniknie, aby można było pod adresem: Tarnowska 4 zbudować rondo.

Przed wojną w budynku, który wczoraj był, a dziś już go nie ma, mieściła się wytwórnia serów Chaskiela Wieliczkera, a miejski radny Salomon Schussel miał tam magazyn zbóż i nasion. Pod tym samym adresem był skład alkoholi jednego z najbogatszych ówcześnie sądeczan – Natana Englandera. A w latach wojennych – sklep owocowo – warzywny „Zagon” gdzie zaopatrywano w  produkty żołnierzy Wermachtu i… skrzynka kontaktowa ruchu oporu. Garść ciekawostek historycznych wyszperał niedawno Łukasz Połomski. Można je znaleźć w portalu Twój Sącz.

Na początku obecnego wieku mieszkała w kamienicy przy Tarnowskiej 4 romska rodzina Siwaków. Senior rodu zapraszał na herbatę dziennikarzy, żeby pokazać, że strop mieszkania trzeba podpierać stemplami, że woda kapie na podłogę. Prosił, aby przypomnieć światu, że w tym miejscu jeszcze żyją ludzie, którzy chętnie zmieniliby adres na jakiś bezpieczny.

Gdy wykwaterowano ostatnich lokatorów przychodzili tu młodzi obdarowani talentem, aby poćwiczyć sztukę tworzenia graffiti.

Ich kolorowe dzieła też pożarła maszyna z długą szyją  i paszczą, która wgryzie się w każdą ścianę.

fot. Iwona Kamieńska

 

 

 

Czytaj też:

Nowy Sącz: Wbili łopaty pod budowę nowego mostu heleńskiego

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.