Nowy Sącz: Wbili łopaty pod budowę nowego mostu heleńskiego

Dziś (sobota, 21 października) w samo południe wbito łopaty pod budowę mostu heleńskiego. U zbiegu ulic Bulwar Narwiku, Legionów oraz Krakowskiej zebrały się władze miasta, parlamentarzyści, radni oraz mieszkańcy, by uczestniczyć w tej historycznej dla miasta chwili. Każdy chętny mógł również wbić symboliczną łopatę.

-To historyczne wydarzenie. Rozpoczęcie budowy nowego mostu to wielki dzień dla Nowego Sącza. Trzeba się teraz dobrze rozejrzeć, bo teren pod zamkiem w ciągu najbliższego roku zmieni się nie do poznania – powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

-Dla mnie to wielkie przedsięwzięcie i wielki sukces. Doszło do skutku coś, na co czekaliśmy wiele, wiele lat, jeżeli nie kilkadziesiąt. Mam nadzieję, że wszyscy cierpliwie zniosą wszelkie utrudnienia, bo myślę, że efekt będzie znakomity dla wszystkich sądeczan oraz dla wszystkich, którzy będą z tego układu komunikacyjno korzystać. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy angażowali się w tę inwestycję, dyrektorowi Mirkowi, swoim służbom oaz panu Wojciechowi Piechowi, który podczas mojej nieobecności pilnował tej inwestycji. Dziękuję za cierpliwość oraz za popędzanie do realizacji inwestycji. Jednak wszystko ma swój czas. Życzę wykonawcom terminowego wykonania inwestycji. Będziemy się temu wszystkiemu przyglądać. Sądeczanie są bardzo wścibscy i pod lupą będą obserwować budowę. I to dobrze, bo mamy dobre doświadczenia z dużymi inwestycjami. O efekt końcowy jestem spokojny- dodaje prezydent.

Inwestycja pod nazwą “Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwaru Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”, to nie tylko budowa mostu ale przebudowa dwóch skrzyżowań.

-Przysparzały one do dnia dzisiejszego mnóstwo kłopotów mieszkańcom miasta. Chcemy przede wszystkim w tym miejscu usprawnić ruch. Zostały zaprojektowane dwa skrzyżowania bezkolizyjne w postaci rond – mówi projektant inwestycji Przemysław Patruś.

Symboliczne łopaty pod budowę mostu wbili: prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, wiceprezydent Wojciech Piech, dyrektor MZD w Nowym Sączu Grzegorz Mirek, wiceminister finansów Wiesław Janczyk,l poseł Jan Duda, projektant, prezes firmy Banimex , były radny Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. dra Jerzego Masiora a nawet  91-letni sądeczanin, emerytowany maszynista Tadeusz Kwarta.

-To wielka chwila – powiedział rezolutnie. – Cieszę się, że mogę w niej uczestniczyć.

Z budowy mostu cieszą się również mieszkańcy osiedla Helena.

-Coś się wreszcie zaczyna dziać. Mieszkam z rodziną na Helenie i uważam, że nowy most jest bardzo potrzebny. Musimy się pogodzić z utrudnieniami, bo zawsze przy takich remontach czy budowach są jakieś przeszkody i trudności. Przeżyjemy. Most ma być budowany przez rok. Jakoś to przetrzymamy. Od spodu mostu widać korozje, uszkodzone są filary, trzeba wreszcie zrobić nowy most. Dziś początek – powiedział nam jeden z mieszkańców.

Pierwsze prace przy inwestycji już trwają. Dotyczą one technologii rozbiórki starego mostu.

-Nasi inżynierowie pracują nad technologią rozbiórki, sieciami, tak żeby nie spowodować większych utrudnień. Nie będzie tak, że zamkniemy most i znikniemy. Pracujemy nad tym, aby nie było utrudnień. Wchodzimy z pracami w okres zimowy, to zabójczo krótki czas wykonania inwestycji. Marzeniem byłoby jednak, gdybyśmy chcieli wylać masy asfaltowe już w grudniu. Pracujemy, by inwestycję wykonać w ciągu roku. To dla nas najważniejsze, bo same prace to robota jak każda inna – wyjaśnia Andrzej Banaszek, prezes firmy Banimex. Wykonawca obawia się jednak rzeki.

-Dunajec może nam spłatać jakieś figle, jeśli pojawią się anomalia pogodowe. Oby tak się nie stało, ale bierzemy to pod uwagę.

Kiedy pojawią się pracownicy ze sprzętem?

-Sprzętu mamy dość, to nie problem, aby go przywieźć. Firma ma ponad 400 swoich pracowników Możemy ustawić harmonogram tak, jak nam wygodnie. Teraz kończymy w tej chwili obwodnice Oświęcimia. Tam także mamy ciekawe zadanie, przeprawę przez Wisłę. Jesteśmy firmą, która realizuje zadania przed terminem. Składając tę ofertę, zdawaliśmy sobie sprawę z zagrożeń.Mamy nadzieję, że wszystko się uda. Nie bierzemy innego rozwiązania pod uwagę.

Jak długo sądeczanie w ogóle nie będą mieli przeprawy przez rzekę?

-Mamy plan, którego na razie nie zdradzę – stwierdza Andrzej Banaszek

Wykonawca inwestycji dokładnego harmonogramu prac nie zdradza.

-Powiadomimy o tym, złożymy odpowiedni harmonogram – mówi krótko.

Fot. Agnieszka Małecka

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.