Grybów, widok z drona

Tak wygląda Twoje miasto nocą. Grybów i Gorlice z lotu Piotra ;) [ZDJĘCIA]

Piotr Gaborek ponownie zebrał pakiet dowodów na to, że przyszło nam żyć w pięknym miejscu na Ziemi. Tym razem obejrzał z góry miasta Beskidu Niskiego.

wsb3

Oto Grybów, którego historia rozpoczęła się w 1340 roku od zupełnie innej nazwy: Grünberg. Grüner Berg w języku niemieckim oznacza: zielona góra. Miasto zostało lokowane przez króla Kazimierza Wielkiego dla kolonistów ze Śląska i Niemiec. Zasadźcą był Hanco Dives (z łaciny - „Bogacz”), syn Jana Bogacza.

Niedalekie Gorlice - założone ok. 1354/1355 r. przez kupca i bankiera krakowskiego Dersława I Karwacjana prawdopodobnie pierwotnie miały nazwę rodzaju żeńskiego. Brzmiała: Gorlicza. Pochodzenie nazwy nie jest jasne, ale dla wszystkich gorliczan jasnym jest, że jest to miasto światła. W 1854 roku zapalono tutaj pierwszą na świecie uliczną lampę naftową. Dziś nafta na szczęście nie jest potrzebna, aby miasto światła prezentowało się nocą przepięknie.

Oba miasta z pasją fotografował Piotr Gaborek

 

W weekend zima nieśmiało przypomi, że jest. Zobaczcie jaka piękna! [ZDJĘCIA]

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.