Tak prezentuje się choinka z Roztoki pod oknem papieskim w Krakowie [ZDJĘCIA]

Nadleśnictwo Nawojowa, Okno Ppaieskie, choinka, Franciszkańska 3

Jutro, 18 grudnia, około godziny 17.00 przed oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbędzie się tradycyjne, uroczyste rozświetlenie choinki. Wcześniej koncert zagra ,,Arka Noego”. Po raz szósty wybrano drzewko z Nadleśnictwa Nawojowa. Rosło 55 lat i musiało spełnić szereg wymagań, aby trafić pod słynne okno świętego Jana Pawła II.

Drzewko zostało ścięte w lasach należących do Nadleśnictwa Nawojowa, a konkretniej – z leśnictwa Roztoka (263 b – miejscowość Roztoka Wielka). Jego podróż do Krakowa rozpoczęła się 14 grudnia o godzinie 21.00. Transportowano je przy pomocy eskorty Straży Leśnej i Policji. Około północy stanęło przy Franciszakńskiej 3.

,,Po ścięciu drzewa okazało się, że miało ono około 55 lat i 17 m wysokości. Ze względów na możliwości transportu oraz bezpieczeństwo, zostało skrócone do długości 15,7 m” – relacjonują przedstawiciele Nadleśnictwa Nawojowa.

Selekcja drzewa trwała kilka miesięcy. Musiało spełnić kilka warunków. Przede wszystkim choinka musiała mieć odpowiednią gęstość korony, pokrój oraz wysokość. Ważnym było również, aby można było do niej dojechać ciężkim sprzętem. Drzewko z Roztoki Wielkiej spełniło wszystkie te kryteria i w tym roku zdobi plac pod oknem papieskim.

Główne uroczystości rozpoczną się po godzinie 15.00 przed siedzibą Kurii Metropolitalnej w Krakowie. O 15.30 nastąpi otwarcie spotkania oraz integracja uczestników przez wodzirejów. Pół godziny później zagra i zaśpiewa ,,Arka Noego”. O godzinie 17.00 na scenie zagości Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski i wówczas zapalone zostaną światełka na choince. Planowane jest również spotkanie z Mikołajem.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Nawojowa przypominają, że uroczystość organizowana przez ks. abp Marka Jędraszewskiego dedykowana jest przede wszystkim rodzinom i dzieciom, a także podopiecznym z domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i świetlic środowiskowych z terenu Krakowa.

Fot. P. Nosal/
Nadleśnictwo Nawojowa/
Archidiecezja Krakowska /
A.Wojnar – dziękujemy za udostępnienie.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.