Święta a odchudzanie, czyli jak dbać o zdrową dietę przy świątecznym stole

Święta a odchudzanie, czyli jak dbać o zdrową dietę przy świątecznym stole

jak nie przytyć w święta

Tradycja świąt Bożego Narodzenia w Polsce ściśle związana jest z jedzeniem. Dwanaście postnych potraw w wigilię, a potem dwa dni świętowania przy obficie zastawionym stole. Pożywne zupy, dania mięsne i rybne, sałatki, ciasta, ciasteczka – wiedząc co nas czeka, nic dziwnego, że wielu zadaje sobie pytanie: jak nie przytyć w święta? Sprawdźmy, czy można pogodzić zdrową dietę odchudzającą ze świętowaniem bez wyrzeczeń.

Umiar i rozsądek

Na początek warto podkreślić pewną kwestię. Jeśli na co dzień dbasz o formę i dobrze się odżywiasz, dwa lub trzy dni świątecznego jedzenia nie powinny odbić się na Twojej sylwetce. Ważne, aby zachować umiar. Pamiętaj, że nie musisz próbować każdej potrawy, która znajduje się na stole. Jedz małe porcje, nie spiesz się i dokładnie przeżuwaj. Zacznij od lżejszych i mniej kalorycznych potraw, aby zaspokoić głód i ograniczyć chęć na wysokotłuszczowe dania. Przy świątecznym stole przyda się również nauka asertywności. Odmówienie babci kolejnego kawałka serniczka może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak jeśli nie masz na niego ochoty, grzecznie podziękuj lub zaproponuj, że zjesz go później.

Co jeść w święta?

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, świąteczne menu można wcześniej skonsultować z dietetykiem. Specjalista podpowie, jak nie przytyć w święta i nie martwić się o dodatkowe kalorie. Komponując świąteczny jadłospis, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

  • Do sałatek zamiast majonezu używaj jogurtu naturalnego lub greckiego.
  • Wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne (chude mleko i śmietanki do ciast, deserów).
  • Unikaj sklepowych słodyczy – lepiej zjeść kawałek sernika od babci niż paczkę kupnych ciastek.
  • Ogranicz cukier biały i sól kuchenną – dania przyprawiaj imbirem, cynamonem i ziołami.
  • Unikaj pieczywa, ogranicz ziemniaki, ryż, kasze i makaron – te produkty spożywasz na co dzień, więc chwilowo możesz wykluczyć je z jadłospisu.
  • Zwracaj uwagę na technikę przyrządzania dań – ryby i dania mięsne najlepiej gotować na parze lub zapiekać w piekarniku w folii (bez tłuszczu).

Co pić w święta?

Na świątecznym stole, obok wielu wysokokalorycznych dań, często znajduje się również alkohol. Pamiętaj, że trunki znacznie podbijają kaloryczność posiłku. Poza tym im więcej alkoholu, tym większa ochota na kolejną porcję świątecznego jedzenia. Jeśli pijesz alkohol, wybieraj wino. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu wodą. Warto pić wodę z cytryną – już jedna szklanka ciepłej wody z dodatkiem cytryny wspomaga pracę układu pokarmowego, zapewnia lepsze trawienie i ogranicza wzdęcia. Na problemy trawienne pomogą również ziołowe herbaty.

Relaks i ruch

Święta to nie tylko siedzenie przy stole. Wolne dni warto wykorzystać na aktywne spędzenie czasu z najbliższymi. Świąteczny spacer po obfitym obiedzie ograniczy uczucie ciężkości i poprawi metabolizm. Domowe rozrywki z dziećmi (tańce, gry, zabawy ruchowe) sprawią wszystkim dużo radości. Aktywny odpoczynek redukuje stres i pozwala oderwać się od codziennych trosk, a właśnie o to chodzi w wolne, świąteczne dni.

Artykuł sponsorowany

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama