Synoptyk: Cyklon Pit przyniósł do Polski śnieżyce i silny wiatr oraz burze

Synoptyk: Cyklon Pit przyniósł do Polski śnieżyce i silny wiatr oraz burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Może spaść do 20 cm śniegu. Alert dotyczy także silnego wiatru.

Sprawcą ekstremalnej pogody jest cyklon Pit, czyli ciepły front, który w piątek z opadami śniegu wkroczył z północy do Polski.

„To będą opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie w deszcz. Wieczorem, na południu i południowym zachodzie możliwy jest marznący deszcz” – ostrzega Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mogą też wystąpić burze. „Głównie na zachodzie i południu” – dodaje Szewczak.

W piątek na termometrtach w całym kraju będzie powyżej zera. Około 2 stopni Celsjusza w centrum, do 7°C na zachodzie. Najmocniej będzie wiało na zachodzie i nad morzem – do 85 km/h. Na szczytach gór – w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 160 km/h.

W górach i na południu kraju może spaść do 20 cm śniegu. Meteorolodzy spodziewają się podobnych opadów śniegu także w nocy, które z każdą kolejną godziną będą słabnąć. W piątek po południu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla województa małopolskiego i części województwa śląskiego. Według IMGW wiatr w tych regionach będzie wiał z prędkością do 45 km/h, a w porywach do 75 km/h.

W nocy z piątku na sobotę drogi będą śliskie. Niemal w całym kraju temperatura będzie ujemna, minimalna wyniesie minus 7 stopni Celsjusza w terenach podgórskich.

(PAP)

Czytaj też:

Mszana Dolna. Od tygodni nie może się doprosić od Orange naprawy usterki. Orange: wszystko przez pogodę

Share on twitter
Share on facebook