Przeziębienie – jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie – jak sobie z nim radzić?

przeziębienie

Nawet lekkie przeziębienie jest zawsze nieprzyjemne, bo objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami w rejonie gardła. Takie objawy, jak niewinne drapanie czy chrypka mogą zwiastować większe problemy, więc trzeba szybko i skutecznie reagować. O czym pamiętać?

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Ból gardła wynika najczęściej z powodu zapalenia błony śluzowej gardła, choć może mieć też swoje podłoże z powodu innego zakażenia górnych dróg oddechowych. W ogromnej liczbie przypadków wywołują go wirusy (bakterie też, ale rzadko). To jednocześnie oznacza, że w większości sytuacji nie trzeba wybierać się do lekarza, bo zapalenie wywołane przez wirusa można samemu leczyć – metodami naturalnymi lub stosując ogólnodostępne leki na przeziębienie.

Czasem jednak – jak zapalenie ma podłoże bakteryjne – wizyta u lekarza może być konieczna. To dlatego, że zakażenie bakteryjne najczęściej wywołują paciorkowce, a je skutecznie zwalczyć może tylko antybiotyk.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jak wspomnieliśmy wcześniej – nawet niewinne przeziębienie może przerodzić się w coś o wiele poważniejszego, jeśli w porę nie zareagujemy. Najważniejsze to więc zapobiec rozwijaniu się objawów. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o układ odpornościowy. Liczy się regularny wysiłek fizyczny, dobry sen i zbilansowana dieta. To absolutna podstawa, by czuć się dobrze i mieć zdrowie pod kontrolą. Warto też zawsze utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie, lecz zimą lepiej (smog!) użyć w tym celu nawilżacza powietrza.

Domowe sposoby – mogą wystarczyć!

Czasem jednak, mimo metod zapobiegawczych, przeziębienie i tak się pojawia. W tym celu powinniśmy odpowiednio działać. Sprawdzają się domowe sposoby. Jednym z nich jest płukanie gardła roztworem soli. Wystarczy po prostu rozpuścić jedną łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Warto płukać gardło kilka razy dziennie. Koniecznie też zatroszczmy się o odpowiednie nawodnienie – najlepsze są ciepłe napoje, jak gorąca herbata czy bulion. Dobrze mieć też pod ręką tabletki na ból gardła.

Nie ma co lekceważyć nawet lekkiego przeziębienia, bo może przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Trzymajmy rękę na pulsie i odpowiednio reagujmy!

Artykuł zewnętrzny.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.