Student z Nowego Sącza finalistą konkursu. Chce przewidzieć ilość produkowanej ze słońca energii

Student z Nowego Sącza finalistą konkursu. Chce przewidzieć ilość produkowanej ze słońca energii

Jakub Wójcik, student, Nowy Sącz, konkurs, badania

Nowosądeczanin Jakub Wójcik doczekał się nie lada wyróżnienia. Jako asystent na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został jednym z ośmiu finalistów programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA). Co oznacza to dla pochodzącego z Nowego Sącza studenta?

W pierwszej kolejności otrzyma 15 tys. zł a sponsorem jego grantu będzie Huawei Polska – partner programu. Prowadzone przez niego badania mogą się przyczynić do transformacji energetycznej Polski. Nowosądeczanin pracuje nad rozwiązaniem, które przewidzi ilość wyprodukowanej ze słońca energii. Jako student pracuje nad modelowaniem prognozy pogody na potrzeby odnawialnych źródeł energii.

– Sprawdzam, czy prognoza pogody pozwala określić, ile energii wyprodukujemy z odnawialnych źródeł energii. Chciałbym policzyć, jaką korzyść będzie miał właściciel instalacji czy farmy fotowoltaicznej, gdy pogodynka powie mu w telewizji, że będzie świeciło słońce. Chodzi o to, by przełożyć prognozę pogody na prognozę ilości wyprodukowanej energii. To pozwoli lepiej nią zarządzić i np. zużyć ją, gdy jest jej pod dostatkiem. Barierą w rozwoju odnawialnych źródeł energii jest utrudnione przesyłanie energii z powodu przeciążenia sieci. Przewidywanie produkcji pomoże w lepszym zarządzaniu – wyjaśnia Jakub Wójcik.

Samo dostanie się do ósemki finalistów programu SOFIA to wielki wyczyn. Zgłoszenia spływały z całego kraju. Wśród innych wyróżnionych projektów znalazły się takie rozwiązania jak hodowla grzyba bioluminescencyjnego do oświetlania ulic, stworzenie platformy do społecznościowego finansowania budowy farm fotowoltaicznych, opłacalność inwestycji w domowy magazyn energii czy projektowanie farmy fotowoltaicznej na skalę przemysłową.

– Wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Mamy nadzieję, że przynajmniej część zwycięskich projektów uda się rozwinąć i wprowadzić do powszechnego użytku. Priorytetem jest rozwój odnawialnych źródeł energii w oparciu o badania naukowe. Popularyzacja zielonej energetyki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwoli przyrodzie oddychać zielonymi płucami – mówi Paweł Średniawa, prezes zarządu ONDE.

Fot: ondeflow

Czytaj także: W nowosądeckim Ratuszu świętowano z poczuciem dumy i lokalnego patriotyzmu (fotorelacja)

Reklama