Strażnicy czekają na leśnych złodziei

Strażnicy czekają na leśnych złodziei

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Chyba każdy marzy, by w tym czasie mieć w domu cieszącą oko choinkę. Niektórzy wybierają sztuczne, inni – żywe drzewka. Niezależnie od preferencji, piękny symbol świąt powinien pochodzić z legalnego źródła. Pilnować będą tego patrole, które ruszają na leśne szlaki.

Jak informują służby prasowe Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, na terenie naszego województwa zwiększona została częstotliwość wspólnych służb ze strażnikami leśnymi oraz strażnikami Parków Narodowych. Funkcjonariusze już wyruszyli na szlaki, a wszystko to w ramach akcji „Choinka – 18”.

– Podczas wspólnych patroli szczególną uwagą objęte zostały miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek przeznaczonych na choinki. W trakcie akcji funkcjonariusze kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników – wyjaśnia Michał Tokarczyk z Referatu Prasowego KOSG.

Bez wątpienia zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów ułatwią leśnikom należące do Straży Granicznej samochody terenowe, quady i skutery śnieżne. Dodatkowo podczas patroli sprawdzany będzie teren w okolicy granicy państwa oraz infrastruktura graniczna.

Z wnioskami o wsparcie w ramach akcji „Choinka – 18” wciąż zgłaszają się kolejne nadleśnictwa. W tej chwili funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KOSG oraz z placówek w Tarnowie oraz Zakopanem współdziałają z nadleśnictwami z: Nawojowej, Piwnicznej, Starego Sącza, Gorlic, Limanowej, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Dębicy, Gromnika, Krościenka, Krzeszowic, Łosi, Miechowa, Myślenic, Niepołomic i Nowego Targu. Oprócz tego prowadzą wspólne służby ze strażnikami z Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.

fot. KaOSG

 

Share on twitter
Share on facebook