Stary Sącz: program wymiany pieców ma wzięcie!

Stary Sącz: program wymiany pieców ma wzięcie!

– Już 400 gospodarstw domowych w naszej gminie deklaruje chęć wymiany pieca na nowoczesny – mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.  Gmina Stary Sącz realizuje dwa programy wymiany pieców.

Jeden finansowany jest ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego), drugi z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

– Warto złożyć deklarację, bo nawet jeśli ktoś w tym momencie nie zakwalifikuje się do wymiany pieca, to cała operacja ma charakter ciągły i wcześniej czy później pojawi się szansa na wymianę źródła ciepła – dodaje burmistrz.

Na audyt patrzyłbym raczej jak szansę niż zagrożenie. Wiedza, gdzie ucieka nam najwięcej ciepła, a potem docieplenie domu, będzie skutkować mniejszymi rachunkami za gaz czy węgiel.

W programie unijnym warunkiem wymiany pieca jest ocieplony dom. Audytorzy za darmo sprawdzą, czy spełnia normy i wydadzą ewentualnie zalecenia.

Z tego programu nie może być finansowana termomodernizacja, a tylko wymiana pieca (na gaz, biomasę i węgiel spełniający wymagania eko-projektu) i zmiany w instalacji konieczne do jego prawidłowego działania. W programie PONE audyt nie jest wymagany, ale dofinansowanie jest mniejsze. Wszystkich informacji na temat wymiany pieców udziela ekodoradca w Referacie Ochrony Środowiska pod nr tel. 18 446 02 70 wew. 128 (lub wew. 148).

Czytaj też: https://www.dts24.pl/nowy-sacz-nie-potrzebuje-ekodoradcy/ 

Już w jesieni ubiegłego roku w pierwszej edycji Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Gminie Stary Sącz mieszkańcy wymienili 70 pieców w większości na gazowe, a samorząd korzystając z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wsparł starosądeczan kwotą blisko 400 tys. zł.