Sprawcy przemocy w rodzinie często są w stanie nietrzeźwości

Sprawcy przemocy w rodzinie często są w stanie nietrzeźwości

Uzależnienie lub nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych zwiększa skłonność do przemocy wobec bliskich. Jak się okazuje, nawet 81% sprawców przemocy w rodzinie działa pod wpływem alkoholu, nie kontrolując w odpowiednim stopniu swojej agresji.

– Spożywanie alkoholu może redukować zahamowania i wyzwalać zachowania dewiacyjne. Często negatywnie zmienia również aktywność mózgu, co wiąże się z rozwojem zachowań agresywnych. Dodatkowo, przewlekły alkoholizm może prowadzić do dysfunkcji kory mózgowej, a w szczególności płata skroniowego, co również sprzyja patologicznym zachowaniom – informują funkcjonariusze Komendy Głównej Policji.

Policjanci przypominają, że kara za stosowanie przemocy wobec bliskich może zostać nawet zaostrzona, kiedy sprawca jest pod wpływem alkoholu. Jak dodają, alkoholizm to choroba  i w przypadku nadużywania napojów alkoholowych należy skorzystać z pomocy lekarzy specjalistów.

Tę i wiele innych kwestii mundurowi poruszają w ramach projektu informacyjno-edukacyjnego pod nazwą ,,Czy wiesz, że?”. Z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej funkcjonariusze odpowiadają na pytanie związane z bezpieczeństwem, czy historią Policji.

Zachęcają także do wysyłania własnych pytań do lidera projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: [email protected]

fot. pixabay

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama