Sprawca kradzieży przez 10 lat pozostawał bezkarny. Wpadł przez zgubiony but

Sprawca kradzieży przez 10 lat pozostawał bezkarny. Wpadł przez zgubiony but

kajdanki

Jadąc rowerem przez Nowy Sącz, ukradł złoty łańcuszek kobiecie, która przechodziła obok.  Po ponad 10 latach usłyszał zarzuty – a to wszystko dzięki międzynarodowej współpracy i… zgubionemu butowi.

Do kradzieży doszło we wrześniu 2012 roku. Pokrzywdzona kobieta próbowała zatrzymać złodzieja: szarpnęła go za ubranie, przez co mężczyzna spadł z roweru, gubiąc przy tym jeden but. Mimo to sprawca uciekł wraz z łańcuszkiem wartym 2 tysiące złotych. Dochodzenie nie przyniosło skutku i wydano decyzję o umorzeniu postępowania.

Sądeccy policjanci dalej jednak interesowali się tą sprawą. Na zgubionym przez złodzieja bucie znajdowały się plamy krwi. Dzięki temu można było wyodrębnić profil DNA mężczyzny i zarejestrować go w zbiorze danych dotyczących niezidentyfikowanych sprawców Komendy Głównej Policji (DNA CLK KGP).

W 2020 roku policjanci uzyskali informację, że profil DNA dopasowano w Wielkiej Brytanii do Polaka, od którego pobrano materiał biologiczny w związku z przestępstwem, którego dopuścił się na terenie tego kraju – relacjonuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Dzięki działaniom sądeckich funkcjonariuszy i współpracy funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ze stroną brytyjską pobrano wymaz od podejrzewanego mężczyzny. W ten sposób jednoznacznie można było stwierdzić, że to on ponad 10 lat wcześniej ukradł złoty łańcuszek. Sprawę ponownie podjęto, a sądeczanin został ekstradowany do Polski.

43-latek usłyszał od sądeckich mundurowych zarzut kradzieży. Grozi mu za to 5 lat więzienia, jednak może zapaść bardziej surowy wyrok. Wyszło bowiem na jaw, że w 2012 roku mężczyzna działał w warunkach recydywy. Odbył wcześniej karę za podobne przestępstwo.

fot. ilustr.: pexels.com


Czytaj też:

Startuje remont kolejnej „powiatówki”. Będzie gotowa za dwa lata

Share on twitter
Share on facebook