Śmieci wyparują z Nowego Sącza? Newag ogłasza konsultacje w sprawie ważnej inwestycji

Śmieci wyparują z Nowego Sącza? Newag ogłasza konsultacje w sprawie ważnej inwestycji

W obiekcie, który chce zbudować w Nowym Sączu Newag będzie można będzie przekształcać w prąd i ciepło około 90 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Wraz z nowoczesną elektrociepłownią planowana jest budowa niewielkiego parku ze ścieżką edukacyjną. Inwestor ogłosił terminy konsultacji z mieszkańcami dotyczące tej inwestycji.

W pierwszym tygodniu lutego uruchomione zostaną trzy punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów. Szczegółowe informacje dotyczące inwestycji będzie w nich można uzyskać w następujących terminach:

  • 2.02.2022, godz. 16.00-19.30  – ul. Bora Komorowskiego 7 (SP nr 16)
  • 3.02.2022, godz. 16.00-19.30 – ul. Kusocińskiego 4a (świetlica osiedlowa)
  • 4.02.2022, godz. 11.00-14.30 – Al. Wolności 23 (Miejski Ośrodek Kultury)

Konsultacje zostaną przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdorazowo, podczas 3,5-godzinnego dyżuru, eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców” – czytamy w komunikacie Newagu.

W listopadzie 2021 roku przedstawiciele inwestora spotkali się z władzami Nowego Sącza oraz z radnymi, a w grudniu – z przedstawicielami zarządów osiedli Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego, Przydworcowe, Millenium i Wojska Polskiego.

Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, w pierwszym kwartale tego roku chcielibyśmy zorganizować również bezpłatne wyjazdy studyjne do jednej z polskich elektrociepłowni wytwarzającej prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć osobiście jak działa tego typu instalacja – mówi Łukasz Mikołajczyk, rzecznik NEWAG S.A.

Elektrociepłownia będzie mogła przekształcać rocznie w energię 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. Dostawy odpadów odbywałby się między innymi z wykorzystaniem bocznicy kolejowej.

Realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska, które w najbliższych latach zostanie zamknięte. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80% korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Tym samym umożliwiłby redukcję spalanego węgla i ograniczenie emisji CO2. ” – kusi inwestor.

O planach Newagu pisaliśmy w poniższym tekście:

Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.