Śladami minionego czasu

Przebieg trasy: (Nowy Sącz) PKP – Stróże – Polna – Szalowa – Łużna – Pustki – Łużna – Bobowa – Wilczyska – Wojnarowa – Korzenna – Łęka –
Koniuszowa – Piątkowa – Nowy Sącz, Lwowska Trasa: ok. 50 km, asfalt

Wyruszamy pociągiem do Stróż (można oczywiście od razu wystartować z Nowego Sącza na rowerze, dodając do trasy ok. 30 km), ze stacji w Stróżach wyjeżdżamy na główną drogę skręcając w lewo i zaraz pojawia się drogowskaz na Łużną – tam też skręcamy (w lewo).

Po drodze warto zwrócić uwagę na liczne przydrożne kapliczki. W Polnej mijamy drewniany kościół i dojeżdżamy do Szalowej.

Po prawej stronie zobaczmy stawy i warto tam wjechać w żwirową dróżkę po prawej – znajdziemy się na terenie dawnego dworskiego parku, gdzie niszczeje parterowy dwór w otoczeniu drewnianych chałup.

W centrum Szalowej znajduje się piękny, XVIII wieczny drewniany kościół pw. św. Michał Archanioła, koniecznie trzeba zobaczyć, jest uznawany za jeden z najcenniejszych drewnianych barokowych kościołów w Polsce i jest unikatem na skalę europejską.

Teraz już jedziemy prosto do Łużnej, zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej w prawo, co centrum Łużnej, a stamtąd tablice nas zaprowadzą na cmentarz na wzgórzu Pustki (cmentarze wojenne 122 i 123). Najpierw mijamy niepozorny cmentarz 122 żołnierzy rosyjskich, zaraz za nim jest 123 – uchodzący za jeden z najpiękniejszych cmentarzy I wojny światowej. Należy do obiektów historycznych na liście znaków dziedzictwa europejskiego. Góruje nad nim gontyna o słowiańskim stylu zaprojektowana przez słowackiego architekta Dusana Jurkovica. Na cmentarzu jest pochowanych ponad 1000 żołnierzy różnych narodowości i wyznań. Tego cmentarza nie sposób szybko minąć, trzeba zarezerwować więcej czasu na przemierzenie ścieżek i chwilę zadumy.

Teraz musimy się cofnąć do drogi wojewódzkiej i kawałeczek zawrócić, aby pojechać w kierunku Bobowej. Po ok. 2 km od Łużnej będziemy skręcać w lewo. Nie ma tam drogowskazu, ale jak miniemy po prawej stronie mały, nowoczesny kościół, to najbliższa droga w lewo to nasza droga (na rogu jest sklep) zaraz po wjeździe pokaże się znak żółtego szlaku rowerowego (potem tych oznaczeń juz nie będzie) I tutaj zaczyna się najładniejszy odcinek przejazdu. Praktycznie żadnego ruchu, dobry asfalcik, droga wijąca się między polami cały czas prowadząca nas w kierunku Bobowej. Zmylić może skrzyżowanie po wjeździe na górkę – należy się trzymać naszej “głównej” drogi, która tutaj skręca w prawo. Jedziemy grzbietem, po prawej rozciąga się Pogórze Ciężkowickie, po lewej widać Beskid Niski – można się naocznie przekonać jak zróżnicowane są te tereny. Droga prowadzi nas w dół do Bobowej, ale jeśli chcemy zobaczyć kirkut, to zjeżdżając do miasta pilnie wypatrujmy drogowskazu “Cmentarz Żydowski” przy ul. Krętej. Tam skręcamy w lewo i po paru zakrętach jesteśmy przy cmentarzu. Stamtąd już tylko chwila zjazdu, mijamy cmentarz miejski, skręcamy w prawo i jesteśmy w rynku Bobowej.

Najcenniejszym zabytkiem tego miasteczka jest synagoga (obecnie jest miejscem kultu), która mieści się tuż przy rynku. Aby wejść do środka, należy zapukać do zakładu fryzjerskiego mieszczącego się tuż obok niej, jego właściciel jest jednocześnie opiekunem synagogi i chętnie nas oprowadzi za niewielką opłatą.

Bobowa słynie też z koronek – nawet niektóre budynki są ozdobione tym motywem, a na fontannie jest figura  koronczarki.

Aby wrócić na naszą trasę, z rynku musimy zawrócić drogą wojewódzką (tak jak przyjechaliśmy od cmentarza) i pojechać dalej w kierunku Wilczysk. W Wilczyskach jest niepozorna strzałka w prawo “Dwór w Jeżowie” – jeśli zjedziemy kilkanaście metrów w prawo znajdziemy się w innym świecie. W ogrodzie pełnym nowoczesnych rzeźb znajduje się XV – wieczny dwór obronny, obecnie wykorzystywany jako ośrodek pracy twórczej. Stamtąd ruszamy dalej, po ok. 2 km jest skręt w prawo na Nowy Sącz, jedziemy przez Wojnarową, Korzenną, w Łęce skręcamy w lewo, by po ok. 1 km, skręcić ostro w dół – drog zaprowadzi nas prosto do Piątkowej, skąd wyjedziemy skręcając w prawo już na ścieżkę rowerową na ul. Lwowskiej w Nowym Saczu.

Joanna Bogucka

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.