Skąd u mieszkańców Azji wzięły się skośne oczy?

Skąd u mieszkańców Azji wzięły się skośne oczy?

Choć na Ziemi żyje niemal 8 miliardów ludzi, każdy człowiek jest inny. Oczywiście można spotkać osoby fizycznie podobne do siebie, a nawet sobowtóry, nie ma jednak dwóch całkowicie identycznych. Odpowiada za to unikalny kod genetyczny każdego z nas, czyli DNA. To właśnie on zawiera informacje warunkujące zarówno widoczne cechy człowieka, jak i tendencje do zachorowań na niektóre schorzenia. Na nasz wygląd wpływają też różne czynniki zewnętrzne, na przykład środowisko. Ludzie zamieszkujący różne tereny wyglądają inaczej. Zmiany te powstały na skutek przystosowania organizmu do życia w określonych warunkach przyrodniczych. Zapewne niejeden z nas zastanawiał się kiedyś np. nad tym, dlaczego mieszkańcy Azji mają skośne oczy. W najnowszym wpisie na naszej stronie spróbujemy uchylić nieco rąbka tej tajemnicy.

Skośne oczy u Chińczyków – skąd się wzięły?

Nie da się ukryć, że u ludzi zamieszkujących różne rejony geograficzne występują istotne różnice w budowie anatomicznej. Jedną z takich zmiennych cech jest kształt oka. Dla nas, Europejczyków, szczególnie ciekawy jest wygląd oka Azjatów. Choć dla mieszkańców Chin, Japonii, Korei i innych państw taka budowa narządu wzroku jest czymś zupełnie zwyczajnym, nam skośne oczy wydają się wyjątkowo atrakcyjne i ponętne. Znakomita większość z nas nie potrafi jednak odpowiedzieć na pytanie dlaczego Azjaci mają skośne oczy. Tymczasem rozwiązanie tej tajemniczej zagadki jest banalnie proste. Przyczyn takiego kształtu oka trzeba dopatrywać się w przystosowaniu ewolucyjnym. Pionowy fałd skórny zwany powieką mongolską zapewniał większą ochronę przed warunkami panującymi w tej strefie klimatycznej. Fałda występująca na górnej powiece miała zabezpieczać delikatną strukturę oka przed zimnym wiatrem oraz promieniami ultrafioletowymi odbijającymi się od pustyni śnieżnych i piaskowych. Co ważne, fałda mongolska może występować również u osób o innym pochodzeniu niż azjatyckie, jednak w tym przypadku jest to objaw choroby. Obecność charakterystycznej fałdy na powiece może być symptomem m.in. zespołu Downa, zespołu Cri du chat czy zespołu Klinefeltera. W tym przypadku kształt fałdy jest jednak nieco inny niż ten typowy dla mieszkańców Azji.

Budowa i kształt oka Azjatów

Wiemy już, że najbardziej charakterystycznym elementem budowy oka mieszkańców Azji jest pionowy fałd skórny zwany powieką mongolską. Zazwyczaj pokrywa on obydwa przynosowe kąty oka, przez co kąciki oczu są ostro zakończone. W przeciwieństwie do ludów rasy białej, u których powieka ruchoma i nieruchoma są od siebie wyraźnie oddzielone, występująca u Azjatów zmarszczka na powiece nie dzieli jej wydatnie na dwie części. Fałd mongolski (inaczej: zmarszczka nakątna) zaczyna się krawędzi dolnej powieki i biegnie ku górze, aż po krawędź górną. Tworzy to specyficzny kształt oka przypominający migdał, co daje wrażenie tzw. skośnych oczu. Jeśli chodzi o samą szparę powiekową, u mieszkańców Dalekiego Wschodu najczęściej jest ona wąska i przybiera kształt poziomy lub esowaty. Należy jednak zaznaczyć, że wygląd oczu różnych azjatyckich nacji może się znacznie od siebie różnić (choć dla przeciętnego Europejczyka lub Amerykanina różnice te są praktycznie niezauważalne). Przykładowo oczy Chińczyka są najbardziej wąskie, podczas gdy oczy Japończyków są największe.

Niezwykłe soczewki anime: wyglądaj jak postać z mangi!

Jeśli robisz cosplay z postaciami z mangi/anime i chcesz jak najbardziej upodobnić się do wybranego bohatera, możesz poszukać specjalnych szkieł kontaktowych zmieniających wygląd oczu. Takie soczewki zrobią też furorę na każdej szalonej imprezie – zakładając je na moment staniesz się kimś zupełnie innym. Te wystrzałowe modele nazywają się tokyo ghoul, lub jak kto woli soczewki anime. Zakładając takie szkła na pewno wyróżnisz się w tłumie i przyciągniesz spojrzenia innych. Prawdziwym hitem stały się w ostatnim czasie soczewki na całe oko, dzięki którym można zmienić kolor białka oka na czarny, a do tego dokonać radykalnej metamorfozy tęczówek na czerwony. Takie szkła mogą stać się integralną częścią twojej postaci na imprezie cosplay, a także sprawdzić się w każdej innej sytuacji, gdy chcesz zapaść w pamięć osobom napotkanym na drodze. Zwariowane szkła kontaktowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki jednorazowym soczewkom, czyli takim, które zakładasz tylko raz, a po zdjęciu od razu wyrzucasz, możesz całkowicie odmienić swój wygląd. Może je stosować każdy, niezależnie od kształtu oka.