Sezon na wypalanie traw rozpoczęty. To groźne i nielegalne

Sezon na wypalanie traw rozpoczęty. To groźne i nielegalne

Sądecczyzna, pożary traw

Stopniał śnieg, odsłaniając suche połacie traw. Tym samym rozpoczął się niechlubny sezon ich wypalania. W ostatnim czasie sądeccy strażacy niemal codziennie wyjeżdżają do związanych z tym działań gaśniczych.

8 marca strażacy z Sądecczyzny dwukrotnie interweniowali z powodu pożarów suchych traw. Walczyli z ogniem w Świniarsku oraz w Bartkowej-Posadowej.

Jak przestrzegają funkcjonariusze PSP w Nowym Sączu, wypalanie traw jest nie tylko bardzo niebezpieczne, ale i prawnie zabronione. Grozi za nie kara aresztu, nagana lub grzywna do 5 tysięcy złotych, co przewiduje Kodeks wykroczeń. Co więcej, wypalanie traw może się nawet przerodzić w przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu karnego – „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Jeśli przez wypalanie traw doprowadzi się do czyjejś śmierci, można spędzić za kratkami nawet 12 lat.

Przypomnijmy, że strażacy, którzy we wtorek (7 marca) gasili płonące zarośla na osiedlu Gorzków w Nowym Sączu, znaleźli ciało mężczyzny. Więcej na ten temat TUTAJ.

fot. PSP w Nowym Sączu

Czytaj też: Sądeccy samorządowcy i mundurowi zmierzyli się „w siatkę”

Share on twitter
Share on facebook