Setki osób na kwarantannie i dziesiątki zakażonych po weselach na Sądecczyźnie

Niedawno informowaliśmy, że po weselu w Nawojowej nastąpił znaczny wzrost liczby osób  z naszego regionu zakażonych koronawirusem (więcej TUTAJ). Nie jest to jednak jedyne ognisko zakażeń na Sądecczyźnie, a ludzi, u których wykryto SARS-CoV-2, jest coraz więcej.

Sądecczyzna

Jeśli chodzi o pechowe wesele w Nawojowej, zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 106 osób, z czego 11 jest hospitalizowanych, a 95 przebywa w izolacji. Na kwarantannie przebywa aż 777 osób. Oczywiście, nie są to już tylko osoby, które w Boże Ciało przebywały w lokalu weselnym, ale także ci, którzy mieli z nimi bezpośredni kontakt.

Kolejne „weselne” ognisko jest związane z przyjęciem w Podegrodziu. Zakażonych jest już 17 osób, z czego jedna przebywa w szpitalu, a 16 jest w izolacji. Na kwarantannie jest 211 osób.

Koronawirus jest obecny także wśród pracowników jednego z sądeckich zakładów produkcyjnych. Zakażenie potwierdzono do tej pory u 11 osób – jedna z nich jest hospitalizowana, a pozostałe przebywają w izolacji. Na kwarantannie jest obecnie 29 osób.

Powiat limanowski

2 lipca u proboszcza parafii w Koninie (gmina Niedźwiedź) potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej prosił o pilny kontakt osoby, które 25 i 26 czerwca uczestniczyły w nabożeństwach w kościele parafialnym w Koninie.

Zakażenie potwierdzono dotąd u 21 osób, które są obecnie izolowane, natomiast 192 osoby przebywają na kwarantannie. Przebadano do tej pory 122 osoby, a w planach jest jeszcze pobranie wymazów od 40 osób.

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Po wykryciu zakażenia danej osoby jest ona izolowana – hospitalizowana bądź poddana izolacji domowej, o czym decyduje lekarz. Państwowa Inspekcja Sanitarna zajmuje się osobami z kontaktu. W trakcie dochodzenia epidemiologicznego ustalane są osoby z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną i poddawane obowiązkowej kwarantannie. – poinformowała w rozmowie z naszą redakcją Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na swoim terenie współpracuje z instytucjami, placówkami, zakładami pracy itp. w których doszło do zakażenia lub osoby zakażone miały kontakt z np. współpracownikami w celu podjęcia wspólnych decyzji mających na celu zapobieganie dalszemu szerzeniu się zakażenia – dodaje rzeczniczka.

fot. ilustr. pixabay.com

KORONAWIRUS RAPORT – 9 lipca. Zmarł zakażony mieszkaniec powiatu limanowskiego

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.