Scena czy pole golfowe? Gdzie dwóch się bije, tam... Dąbrówka może stracić

Dąbrówka - jak każde inne osiedle - ma szansę na swoją pulę pieniędzy dzielonych w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysły na to jak pieniądze zainwestować są dwa: budowa sceny widowiskowej, która będzie preludium do większej inwestycji - w osiedlowy dom kultury, oraz stworzenie niewielkiego pola golfowego. Budowę sceny forsuje przewodniczący zarządu osiedla Michał Kądziołka i jego sojusznicy. Konkurencyjny projekt zgłosił radny Jakub Prokopowicz, który jak zapewnia - złożył wniosek dotyczący pola golfowego w imieniu grupy mieszkańców Dąbrówki. Oba projekty dotyczą zagospodarowania tej samej parceli. Komisja weryfikująca wnioski złożone do budżetu obywatelskiego zdecydowała o odrzuceniu obydwu...

Grupa mieszkańców osiedla od kilku miesięcy czyniła starania, aby miasto przekazało działkę sąsiadującą z placem zabaw i siłownią pod chmurką na cele związane z budową osiedlowego domu kultury.

Prezydent w tekście

- Wystąpiliśmy do prezydenta Ludomira Handzla z prośbą, aby ten teren przekazał właśnie na ten cel. Dowiedzieliśmy się, że jako osiedle możemy zakupić nieruchomość za połowę ceny i wówczas ewentualnie rozpocząć prace - informuje wiceprzewodniczący Rady Miasta i jednocześnie przewodniczący zarządy osiedla, Michał Kądziołka.

Jak twierdzi - nikt nie konsultował ani z zarządem, ani z mieszkańcami konkurencyjnego pomysłu dotyczącego pola golfowego.

- Dowiedziałem się o tym pomyśle kilka dni temu z plotek. Ja nie wiem komu ma to służyć. To chyba jest tylko dla ściemy zrobione - komentuje jeden z mieszkańców Dąbrówki.

 - Nie mamy gdzie się spotykać, nie mamy swojego miejsca. Takim miejscem mógłby być dom kultury, a na początek ta scena...  - przekonywali ludzie, których przewodniczący Kądziołka zaprosił na spotkanie z dziennikarzami.

Obie strony - zarówno zarząd osiedla na czele z Michałem Kądziołką jak i radny Prokopowicz  - zapowiedziały, że odwołają się od decyzji komisji weryfikującej, która odrzuciła oba wnioski.

- Uchwała Rady Miasta z 21 maja br. w paragrafie 17 ust. 1 i 6 Budżetu Obywatelskiego mówi wprost, że w przypadku większej ilości projektów na danym osiedlu wygrywa zadanie poparte większą ilością głosów. Sprzeciwiamy się decyzji komisji i będziemy odwoływać się do wszystkich możliwych instytucji. Mamy do tego pełne prawo! - mówi radna Teresa Cabała z Dąbrówki.

- Będziemy walczyć o swoje, aby Dąbrówka dalej przyspieszała. Mamy jeszcze jedno hasło, bo mimo ze Dąbrówka przyspiesza, ale ma trudności ze wszystkich stron, to Dąbrówka trzyma się razem. My się nie damy podzielić  - mówi radny Kądziołka.

Oto co mają do powiedzenia na ten temat radny Prokopowicz i wiceprezydent Bochenek:

Briefing prasowy w sprawie budżetu obywatelskiego

Briefing prasowy w sprawie budżetu obywatelskiego.Podczas zwołanego briefingu prasowego wiceprezydent Artur Bochenek oraz radni Jakub Prokopowicz i Leszek Gieniec, odnieśli się do nieprawdziwych informacji przekazywanych mieszkańcom.

Opublikowany przez Nowy Sącz Piątek, 30 sierpnia 2019

Do wystąpienia radnego Prokopowicza i wiceprezydenta Bochenka odnosi się radny Michał Kądziołka:

TRADYCJATEXT

5 comments

 1. Miłosz 31 Sierpień, 2019 at 14:55 Odpowiedz

  WIADOMOŚCI
  02/09/2016 – 12:20
  Facebook Twitter WhatsApp Email Podziel się
  Szacher – macher z budżetem obywatelskim Nowego Sącza? Zmieniono wyniki głosowania
  W ciagu pięciu dni ukazały się dwa różne zarządzenia prezydenta Nowego Sącza o wynikach głosowania nad budżetem obywatelskim miasta w 2017 roku. Nieoczekiwanie najwięcej głosów zdobył projekt zakładający budowę placu zabawa w Biegonicach. Sprawę ujawnił portal TwojSacz.pl w publikacji pt.”Budżet Obywatelski: Kompromitacja Ratusza. Po cichu zmieniono wyniki głosowania”.

  Wedle zarządzenia prezydenta Nowego Sącza z 26 sierpnia najwięcej głosów uzyskał projekt nr 17, przewidujący budowę boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 1 w osiedlu Nawojowska (koszt – 305 tys. zł).

  Do realizacji zakwalifikowano także cztery inne projekty inwestycyjne: zadanie nr 11 – boisko na os. Barskie (400 tys.) ; zadanie nr 5 – chodnik w Porębie Małej (328 tys.), zadanie nr 6 – siłowania pod chmurką i plac zabaw w Zabełczu (322 tys.) oraz zadanie nr 7 – place zabaw na osiedlach: Helena, Piątkowa, Wojska Polskiego (400 tys. zł).

  Pięć dni później ukazało się zarządzenie prezydenta w tej samej sprawie z nową „listą rankingową”.

  Na pierwszym miejscu widzimy zadanie nr 8 – budowa placów zabaw w Biegonicach i Dąbrówce (400 tys. zł). Na kolejnych pozycjach znalazły się cztery zadania, które wygrały wedle pierwszego zarządzenia. Z listy projektów przeznaczonych do realizacji wypadły place zabaw na osiedlach: Helena, Piątkowa i Wojska Polskiego.

  W par. 6 napisano, że traci moc zarządzenie prezydenta w tej sprawie z 26 sierpnia. Dokument znikł też ze strony Urzędu Miasta, ale redakcja TwojSacz.pl zdążyła zrobić screena.

  „Opublikowano również protokół (z dnia 31 sierpnia) wyników głosowania nad budżetem obywatelskim, przeprowadzonego w dniach 25 czerwca – 2 lipca. Różni on się znacznie od wyników przedstawionych przez wiceprezydenta Wojciecha Piecha na konferencji prasowej w ratuszu w dniu 30 sierpnia. Niektóre projekty mają zmienioną liczbę oddanych głosów, ale największa różnica dotyczy projektu nr 8 – we wtorek, według wykresu przedstawionego przez urzędników, miał poparcie 191 osób, a poprawione wyniki dają mu zwycięstwo ze 1120 głosami! W nowej wersji wyników zwiększyła się też znacznie liczba ważnych głosów – z 7194 do 8099 – czytamy w artykule opublikowanym w portalu TwojSacz.pl.

  Na stronie Urzędu Miasta pojawiły się dzisiaj wyjaśnienia zaistniałej sytuacji:

  „W związku ze zmianą wyników głosowania nad budżetem obywatelskim na rok 2017 informujemy, że zmiana ta wynikła po stwierdzeniu omyłkowego nieuwzględnienia w końcowych wynikach części głosów. Na tej podstawie Komisja ds. przeprowadzenia głosowania nad budżetem obywatelskim Miasta Nowego Sącza na rok 2017 dokonała ponownego przeliczenia głosów.
  Po weryfikacji nieuwzględnionych kart, Komisja w dniu 31 sierpnia 2016 r. sporządziła nowy protokół z uaktualnionymi wynikami głosowania nad budżetem obywatelskim. Tym samym protokół wyników głosowania z dnia 27 lipca 2016 r. stał się nieaktualny.”

  Na realizację budżetu obywatelskiego w 2017 roku przeznaczono 2 mln zł. Zgłoszono 20 projektów. Za placami zabaw w Dąbrówce i Biegonicach lobbował głównie wiceprzewodniczący Rady Miasta, zarazem szef zarządu osiedla Dąbrówka Michał Kądziołka.

  W sieci wrze. Na stronie radnego Grzegorza Fecki w FB można przeczytać taki komentarz autorstwa Mariusza Smolenia:
  „Niesłychany skandal wokół budżetu obywatelskiego w Nowym Sączu. Na ogłoszenie wyników głosowania czekano dwa miesiące, a teraz jeszcze wyszły na jaw manipulacje podczas obliczania głosów. Znowu się okazało, że ważniejsze od tego jak głosują ludzie, jest, kto potem te głosy liczy i jakie rozgrywki prowadzone są w ratuszu. Co na to panowie radni Grzegorz Fecko, Tadeusz Gajdosz?”.

  W galerii zdjęć zamieszczamy scany obu zarządzeń, pod którymi w imieniu prezydenta Ryszarda Nowaka podpisał się wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.
  (HSZ)

 2. Dagmara 31 Sierpień, 2019 at 19:47 Odpowiedz

  Czyje to głosy po terminie liczono ? Może radny ze zdjęcia przypomni. Dlaczego dzieci i rodziny z Dąbrówki na konferencję wtedy nie zwoływał ?

Wypowiedz się w tej sprawie