Sakrament bez przestrzegania reżimu sanitarnego. Policja przyjęła zgłoszenie i bada sprawę

Sakrament bez przestrzegania reżimu sanitarnego. Policja przyjęła zgłoszenie i bada sprawę

Policja przyjęła obywatelskie zgłoszenie i prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie kościelnej uroczystości związanej z sakramentem bierzmowania. Uroczystość odbyła się w Mszanie Dolnej w parafii pw. św. Michała Archanioła.

30 listopada w mszańskiej świątyni pojawił się tłum młodzieży – około 170 osób. Już trzy godziny przed nabożeństwem ktoś informował Policję, że dojdzie do złamania reżimu sanitarnego. Zgłoszenie ponowiono po godzinie 18. załączając zdjęcia z kościoła. Zgodnie z prawem osoby obecne na mszy powinny zachować między sobą dystans minimum 1,5 metra, powinna też zostać zachowana reguła 15 m. kw. na jedną osobę. Na nagraniu widać, że ani zasada dystansu, ani ograniczenie związane z ilością osób, które mogą jednocześnie przebywać wewnątrz świątyni nie były respektowane.

Film z bierzmowania opublikowano w mediach społecznościowych, na stronie Strajk Kobiet Podhale przypominając, że dzień wcześniej – 29 listopada Policja wysłała kilka radiowozów na mszański rynek, gdzie odbyła się pokojowa demonstracja trzech osób. Demonstrujących legitymowano i informowano o możliwych konsekwencjach prawnych łamania reżimu sanitarnego. Policjanci twierdzili, że obowiązuje zakaz zgromadzeń bez względu na ilość uczestników.

Materiał nie ma na celu atakowania wiernych, tylko postawienia pytania – dlaczego w świetle prawa mamy do czynienia z równymi i równiejszymi?” – piszą autorzy informacji.

Jak informuje rzeczniczka limanowskiej Policji Jolanta Mól -„komisariat policji w Mszanie Dolnej prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające”.

W rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” proboszcz mszańskiej przyznał, że na mszy, podczas której udzielano sakramentu bierzmowania nie udało się zachować zasad związanych z bezpieczeństwem epidemicznym, między innymi dlatego, że na nabożeństwo przyszła młodzież z sąsiednich parafii.

Skoro młodzi się tak garną, a w dzisiejszych czasach to nie takie oczywiste, to trudno ich było odesłać z kwitkiem – tłumaczył pogodzony z tym, że być może trzeba będzie ponieść konsekwencje złamania reżimu.

 Aktualne ograniczenia związane z epidemią.
W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju – z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.
Od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

fot. prtscr z filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych