Sądeczanki w Magazynie Ekspresu Reporterów. W ich życiu pojawiły się „anioły”

Sądeczanki w Magazynie Ekspresu Reporterów. W ich życiu pojawiły się „anioły”

W dzisiejszym odcinku Magazynu Ekspresu Reporterów TVP 1 pojawił się sądecki akcent. Jeden z reportaży poświęcony był historii Sylwii Tubek i jej dwóch córek zmagających się z rdzeniowym zanikiem mięśni oraz akcji budowy domu, którą dla nich realizuje fundacja Renovo. O sprawie pisaliśmy już TUTAJ.

Modlę się, żebym mogła jak najdłużej opiekować się nimi – wyznała w dzisiejszym programie pani Sylwia. – Chciałabym zrobić wszystko, by je zabezpieczyć.

Jak mówiła, zajmuje się córkami 24 godziny na dobę. Nie może samodzielnie sfinansować budowy domu, bo w takiej sytuacji nie jest w stanie pracować. Kamila i Julia poruszają się na wózkach. Kondycja młodszej siostry jest nieco lepsza. Starsza wymaga całodobowej opieki i pomocy nawet przy podnoszeniu się z łóżka. Dziewczyna przyznała w reportażu, że od 2019 roku dostaje lekarstwo i postęp choroby się zatrzymał. Jednak mimo to Kamila dalej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jej ręce są bardzo słabe.

– Choroba postępowała przez te wszystkie lata. Zabierała po kolei wszystkie możliwości ruchowe, samodzielność – opowiadała pani Tubek. Jak mówiła, najgorzej było, kiedy dziewczynki były małe, ich rówieśnicy biegali, jeździli na rowerkach, a one nie mogły, bo coraz bardziej słabły.

Sądeczanka sama zajmuje się córkami. Mąż odszedł od niej siedemnaście lat temu. Żonie zostawił mały kawałek ziemi z wylanymi fundamentami pod dom.

Odszedł na łatwiejsze życie. My zostałyśmy same i musimy sobie we trzy radzić – mówiła pani Tubek.

Kobiety mieszkają w wynajętym domu. Mieszkania socjalnego nigdy im nie przyznano. W budynku panują złe warunki, nie mówiąc już o braku dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W środku jest wilgoć, grzyb, a w zimie, mimo ogrzewania, jest zimno, bo dom jest nieocieplony. Ogromnym problemem jest też maleńka łazienka, w której pani Sylwia musi pomagać córkom w codziennych czynnościach.

Wybawieniem dla rodziny okazała się fundacja Renovo, która zainteresowała się ich losem. Dziewczyny przyznają, że początkowo nie dowierzały, że pomoc może okazać się tak realna.

Jak zdradzał Łukasz Koczenasz, prezes fundacji Renovo, która działa od 2013 roku, naprawdę potrzebujące rodziny nigdy same nie zgłaszają się po pomoc. Informacje o nich docierają do fundacji od sąsiadów, czy znajomych takich ludzi.

Akcja pomocowa dla rodziny Tubek zapoczątkowana została tradycyjnym ,,biegiem po dom” zorganizowanym przez Renovo w październiku 2019 roku. O postępach w budowie domu dla pani Sylwii i jej córek pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku TUTAJ.

Budowę domu można wesprzeć finansowo:

Ul. Krakowska 92/5

33-300 Nowy Sącz

Bank Spółdzielczy

Numer: 47 8811 0006 0000 0049 4670 0001

Wpłaty można dokonać także ON-LINE

fot. screen zwiastunu programu Magazyn Ekspresu Reporterów

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.