Sądeczanki uczyły się jak obezwładnić raka

Sądeczanki uczyły się jak obezwładnić raka

Ile czasu jesteśmy w stanie robić zakupy? A ile czasu poświęcamy na co dzień, aby zadbać o swoje zdrowie? Wczoraj w galerii Trzy Korony Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi zwracało uwagę na to, że możemy kupić wszystko poza zdrowiem.

Boimy się raka piersi. Ale czy wiemy, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania o 10-16%? Wczoraj w Galerii Trzy Korony odbył się I Festiwal Zdrowia w ramach obchodów dnia dbałości o zdrowe piersi. Sposobnością do organizacji imprezy było także to, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Można było zapisać się na badania mammograficzne, dokonać pomiaru cukru we krwi, porozmawiać z dietetykiem i dokonać analizy składu masy ciała.

– Swoją obecnością w tym miejscu chcemy zachęcić sądeczan, aby zwrócili uwagę na swoje zdrowie. Wszystko można kupić , ale nie można sobie kupić zdrowia – mówiła Beata Fröhlich – Wrona, rzecznik prasowy Europa Donna

Kobiety mogły także nauczyć się samobadania piersi. Bardzo pomocnym narzędziem były fantomy piersi zdrowej i chorobowo zmienionej. Odzwierciedlały one nie tylko wygląd, ale również guzy i zmiany imitujące prawdziwy nowotwór.  Za odnalezienie wszystkich guzów w piersi można było otrzymać zdrową nagrodę – jabłko.

Fantomy są bardzo pomocne w nauce samobadania piersi. Z okazji dwudziestej rocznicy powstania Stowarzyszenia Amazonek, kobiety zwróciły się z prośbą do władz powiatu o ufundowanie fantomów piersi do samobadania. Wykorzystują je na takich spotkaniach jak Festiwal Zdrowia, ale także na prelekcjach w szkołach.

– Piersi są bardzo realistyczne. Można przekonać się jak wygląda guz i jak go wyczuć. Raz w miesiącu każda świadoma kobieta powinna sobie takie badanie przeprowadzić. Warto wykonywać badanie po prysznicem lub w czasie kąpieli zwracając szczególną uwagę na to, czy brodawki nie są wciągnięte i czy nie występuje „pomarańczowa skórka” w fakturze skóry. Należy pamiętać, że prawidłowe samobadanie piersi obejmuje także obszar dołu pachowego, aż prawie pod obojczyk. Guz może również tam wystąpić  – mówi Krystyna Kronenberg ze stowarzyszenia Sądeckich Amazonek

Badanie zdecydowanie zwiększa szanse rozpoznania choroby we wczesnym stadium rozwoju, jednak nie zwalnia z konieczności badania mammograficznego. Należy wykonywać je regularnie co dwa lata. Wiele wyleczonych przypadków raka piersi to efekt czujności kobiet i samodiagnozy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy guz jest rakiem. Statystycznie co piąta zmiana okazuje się być zmianą nowotworową. W przypadku wykrycia obecności jakiejkolwiek zmiany należy zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Wykonuje on podstawowe badanie, a następnie kieruje na szczegółowe.

Badania mammograficzne należy robić po 40/50 roku życia. Mniej inwazyjną metodą badania piersi kobiet przed 40/50 rokiem życia jest USG. Występowanie w rodzinie raka także powinno być dla nas motywacją do częstego badania.

Czy nowotwór piersi to sprawa, która dotyczy wyłącznie kobiet? Okazuje się, że nie. Choć rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową kobiet to wcale nie oznacza, że nie może wystąpić u mężczyzn.

– W naszym stowarzyszeniu było dwóch panów, którzy byli po mastektomii ze względu na wystąpienie u nich guza piersi – mówiła jedna z członkiń stowarzyszenia.

Na półmetku I Festiwalu Zdrowia na listy chętnych na badania mammograficzne i poziomu hormonów tarczycy zapisało się ok. 200 osób.

– Bardzo wiele kobiet było zdziwionych, że posiadamy fantomy, na których można nauczyć się samobadania i zobaczyć jak wygląda pierś zmieniona. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także porady dietetyka, analiza składu masy ciała i kontrola poziomu cukru – powiedziała Beata Frohlich- Wrona

Reklama