Sądeczanka Alicja Gałęziowska wśród najlepszych nauczycieli w Polsce

Sądeczanka Alicja Gałęziowska wśród najlepszych nauczycieli w Polsce

Alicja Gałęziowska miała zostać prawnikiem. Na szczęście dla swoich przyszłych uczniów, ostatecznie wybrała studnia polonistyczne i od 30 lat uczy języka polskiego, obecnie w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Sądeczanka otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Nauczyciel Roku 2017”, którego uroczysta gala finałowa odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Organizatorem konkursu jest ,,Głos Nauczycielski”, a kandydatów do tytułu mogą zgłaszać uczniowie, rodzice oraz dyrektorzy szkół. Jury konkursu pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego wyłania trzynastu nominowanych do tego tytułu nauczycieli. Na gali zostaje ogłoszony werdykt kapituły, który przyznaje tytuł  Nauczyciela Roku oraz dwa równorzędne wyróżnienia.         

Wyróżnienie jest dla mnie ogromnym sukcesem, nawet o tym nie marzyłam – mówi Alicja Gałęziowska. – Kiedy w roku 2015 zdobyłam nominację do tytułu Nauczyciela Roku był to już dla mnie wielki sukces. Wyróżnienie … szczyt marzeń. To osiągnięcie utwierdziło mnie w przekonaniu, że to co robię z moimi uczniami jest dobre. Dziękuję im za to, że chcą ze mną podejmować różne działania.

Alicja Gałęziowska została nauczycielką przez przypadek.

Chciałam iść na prawo, ale tato odradził mi ten kierunek studiów. Jednocześnie miałam w liceum wspaniałą nauczycielkę polskiego, która zachęcała mnie do studiowania filologii polskiej. Zdecydowałam się zatem na polonistykę – wspomina.

Studia na filologii polskiej okazały się być strzałem w dziesiątkę.

– Nigdy nie żałowałam tej decyzji. Nie chcę używać wielkich słów, ale nauczanie to moja wielka pasja, a kontakt z młodzieżą sprawia mi prawdziwą przyjemność. To wspaniały zawód, wymaga on jednak od nauczyciela dużej kreatywności i ciągłego dokształcania się tak, aby być na bieżąco z rzeczywistością, w której poruszają się uczniowie.

Alicja Gałęziowska jest przekonana, że nauczyciel powinien być otwarty na świat poza szkolną klasą i być gotowym na podejmowanie niecodziennych wyzwań.

– Dzisiaj nauczyciele nie mogą ograniczać się jedynie do samego przekazywania informacji, ale powinni także kształtować odpowiednią postawę uczniów wobec świata, wyposażając ich w różne miękkie kompetencje – podkreśla laureatka konkursu.

Szkoła w której pracuje wyróżniony nauczyciel otrzymuje tytuł ,,Szkoły na medal” potwierdzony dyplomem oraz książki do biblioteki za kwotę 1000 złotych. Natomiast uczniowie klasy, której wychowawcą jest wyróżniony nauczyciel dostają bezpłatne wejściówki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Kopalni Soli w Wieliczce.

fot. organizatorzy

 

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama