Sądeczanie upamiętnili uchwalenie Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

Sądeczanie upamiętnili uchwalenie Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

Dziś z różnych stron Polski dobiegają dźwięki patriotycznych pieśni. 1 maja uczciliśmy Święto Pracy, wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj natomiast upamiętniamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W Nowym Sączu uroczyste obchody rozpoczęła msza święta, odprawiona o godzinie 9:00 w Bazylice św. Małgorzaty.

Następnie wszyscy zebrani na czele z licznymi sztandarami oraz orkiestrą z Łososiny Dolnej przemaszerowali na Plac 3 Maja.

Tam prezydent miasta Ludomir Handzel wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych miasta i powiatu, służb mundurowych oraz parlamentarzyści złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Stanisława Małachowskiego.

Przypomnijmy, że dziś w godzinach 10:00-16:00 w Miasteczku Galicyjskim trwa piknik rodzinny pod hasłem ,,Polska jest nasza”. Z kolei o godzinie 18:30 na dziedzińcu kościoła pw. Ducha Świętego przy ulicy Piotra Skargi odbędzie się Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie z udziałem zespołu regionalnego Sądeczanie oraz wokalistów Miejskiego Ośrodka Kultury.


Konstytucja 3 Maja uchwalona została przez tak zwany Sejm Czteroletni w 1791 roku i regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie, zaraz po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Jej głównym celem było zlikwidowanie wad systemu politycznego opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Na jej mocy ustrój państwa zmienił się w monarchię dziedziczną. Dokument formalnie zniósł ,,liberum veto”, ograniczył władzę szlachty, stawiając ją politycznie na równi z mieszczanami. Odebrał prawo głosu gołocie, czyli szlachcie nieposiadającej ziemi. Chłopi znaleźli się pod ochroną państwa, co pomogło złagodzić nadużycia pańszczyzny. Niestety, już w 1795 roku Polska utraciła niepodległość, by przez 123 lata trwać pod zaborami. Jednakże Konstytucja 3 Maja przestała oficjalnie obowiązywać już w 1793 roku, a nieformalnie nawet rok wcześniej.

Fot. Maria Olszowska

Reklama