Sądecki skansen zaprasza na otwarcie sezonu turystycznego

Sądecki skansen zaprasza na otwarcie sezonu turystycznego

Sądecki Park Etnograficzny zaprasza na rozpoczęcie sezonu turystycznego. Skansen  ubrany w wiosenną szatę czeka na zwiedzających. Powitajmy wspólnie maj, jego soczyste kolory i zapachy.

 

 

1 maja zapraszamy na zwiedzanie, następnego dnia otwieramy wystawę rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich, a na 7 maja zaplanowaliśmy dużą, etnograficzną imprezę poświęconą motywom roślinnym w rzemiośle, rękodziele i sztuce ludowej.

1 maja
ROZPOCZĘCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO
10.00-18.00
zwiedzanie ekspozycji Sądeckiego Parku Etnograficznego

2 maja
RĘKAWICE FURMAŃSKIE. NIEMATERIALNE DZIDZICTWO REGIONU. Wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich, przygotowana przez grupę Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali i Towarzystwo Miłośników Piwnicznej.

Pokażemy blisko 30 par zrekonstruowanych rękawic, zwanych też łapawicami, znajdujących się w zasobach muzealnych w Polsce i na Słowacji. W 2022 r. z inicjatywy tkaczy z Beskidu Sądeckiego, zrzeszonych w ramach Szlaku tkackiego rękawic furmańskichTkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wernisaż wystawy, godz. 14.00

Wystawa czynna do 25 czerwca / spichlerz z Męciny,  udostępniana w ramach biletu wstępu do SPE.

2 i 3 maja oraz we wszystkie weekendy wystawie będą towarzyszyły pokazy przestrzennego tkania łapawic, czapek i zarękawków, a także tkanie rękawicy furmańskiej XXXXL.

Ukwiecona łąka i chałupka z drewna

7 maja

MOTYWY ROŚLINNE W KULTURZE LUDOWEJ
Impreza etnograficzna

Wstęp     1 zł

Impreza poświęcona motywom roślinnym w rzemiośle, rękodziele i sztuce

ludowej. Opowiemy o motywach roślinnych w tradycyjnym zdobnictwie regionu sądeckiego występujących w wystroju i wyposażeniu wnętrz. W programie pokazy haftu lachowskiego, wyrobu bobowskich koronek klockowych, kwiatków z bibuły, malarstwa na szkle, zdobienia mebli, a także prezentacja potraw tradycyjnej kuchni ludowej, która opierała się przede wszystkim na produktach roślinnych. Zaprezentowane zostaną tradycyjne odświętne stroje, będzie można również dowiedzieć się o roślinnych atrybutach w wizerunkach świętych.

10.00 – 18.00

Pokazy rękodzieła i sztuki ludowej: wyrób koronki klockowej, malowanie na szkle, wyrób kwiatów z bibuły, zdobienie mebli – snycerka, malowanie skrzyń, haft lachowski (10.00 -16.00)

Przymierzalnia strojów ludowych

Pogadanka etnograficzna – Roślinne atrybuty w wizerunkach świętych

Pokaz tradycyjnej kuchni

Pieczenie ziemniaków w kurnej chałupie

Pieczenie podpłomyków i prołziaków

Zwiedzanie skansenu (ostatnie wejście o 16.30)

Działanie realizowane w ramach zadania „Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

Orzeł i napis Ministerstwo kultury i Dziedzictwa NArodowego

Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk 

Reklama